A magyarországi gyermekek kétharmadának szán ingyenes étkezést a kormány, legalábbis a fideszes belügyekben rendszerint jól tájékozott Rogán Antal frakcióvezető erről beszélt a minap. A szokásos figyelemelterelő rögtönzésnél egy fokkal végiggondoltabbnak tűnő (merthogy számokat is tartalmazó) javaslat két dologról árulkodik: a számolni tudás hiányáról és/vagy a kormányzati családpolitika teljes kudarcáról.
Itt bujkál még a kollektív memóriában az októberi bejelentés a segélyezési rendszer átalakításáról, a „valamit semmiért” típusú segélypolitika elutasításáról: akkortól – Orbán Viktor szavai szerint – csak az igazán rászorultaknak jár az állami adomány, és nekik is nyújtaniuk kell valamit cserébe. Ami pedig a rászorultsági faktort illeti: a jelek szerint kormányunk úgy látja, hogy a magyar gyermekek kétharmada szegénységben vagy a szegénység veszélyében él, hiszen különben aligha szorulna élelmiszersegélyre.
Hogy hogyan jött ki nekik ez a szám, azt nem intézhetjük el annyival, hogy már többször is nagyon kreatívnak mutatkoztak, amikor kétharmadot kellett összegereblyézni. Szakmai becslések szerint (ideértve a KSH adatait is) nagyjából minden harmadik gyereket sújt a nélkülözés – ők azok, akiknek vitán felül járna és jól is jönne az ingyenétel.