Biztosan tudjuk, kényszer-betelepítés nincs, tehermegosztás viszont lesz. A népszavazás uszítás. Célja a hidegháborús politikai hangulat fenntartása. Jogi következménye nincs. A kormány most éppen nem akar kilépni az Európai Unióból, de ez nem garancia semmire. Nem véletlenül erősíti a menekültellenességet és az idegengyűlöletet.
Semmit nem szabad elhinni nekik. Mást mondanak és mást sugallnak. A kormány visszautasítja az európai szolidaritás szinte minden formáját, megsérti Európa társadalmi és gazdasági működési normáit. Az időpont talán most még nem alkalmas neki a kilépésre, de a kvótanépszavazás biztosan arrafelé vezet. Az urak szívesen ízlelgetik a külső kontroll nélküli korlátlan országuralom lehetőségét. Ne értsük félre néhány kormánytényező hamiskás mosollyal előadott tépelődését, hogy ugyan nem, de ha lehetne, mégsem szavaznának az EU-ban való maradásra. Ami azt illeti, a kvótaszavazás nyíltan Európa-ellenes szavazás.
A civil szemlélő kapkodja a fejét, kapaszkodót keres, de a világos elemzés ritka, akár a fehér holló, a politikai analízis helyét átvette a politikai góltotó. Most éppen azt tippelgetik, hogy melyik a jobb/rosszabb megoldás a rendszer/az ellenzék szempontjából: menni vagy maradni, igennel szavazni egy hazug kérdésre (és közben másra gondolni), vagy érvénytelen borítékot bedobni. Megnyugtató válasz nincs. Kisebbségben az igennel szavazók (emlékeztetőül: akarja-e, hogy Brüsszel szép hazánkat kényszer-betelepítéssel sújtsa?), többségben a bojkott hívei. Az igennek rossz üzenete van, még ha európai kiállásnak tűnik is, az érvénytelen boríték előtt regisztrálni kell, vagyis nő az érvényes népszavazás esélye. A bojkott híveiben is sok a nyugtalanság: kihagytak-e egy esélyt?