galéria megtekintése

Európa csendes

Az írás a Népszabadság
2014. 10. 22. számában
jelent meg.


Pócs Balázs
Népszabadság

Szinte már sajnáljuk, hogy eltűntek az európai határok, itt belül így kitiltani sem lehet a korrupt és antidemokratikus európai rendszerek kiszolgálóit. Pedig lám-lám, működik a kitiltás – hogy felkapta mindenki a fejét az amerikai kormány radikális lépésére a magyar közvéleményben és a politikai életben egyaránt! Ehhez három dologra volt szükség: 1. az üzenet feladója egy kormány; 2. a tartalma világos és kőkemény; 3. a címzett is egy kormány.

Üzenetekből persze nem volt hiány az Európai Parlament keddi vitáján sem, ahol ismét a magyarországi helyzetet tűzték a plenáris ülés napirendjére, akárcsak tavaly vagy tavalyelőtt vagy azelőtt. Látványos és kínos egy efféle vita, mert özönlenek a Fidesz-kormányt (és nem Magyarországot!) érő bírálatok, az EP-képviselők gondosan összegyűjtenek minden intézkedést, amellyel Orbán Viktor az elmúlt években megbotránkoztatta a nemzetközi szervezeteket, a külföldi befektetőket és mindazokat, akik hisznek a liberális demokrácia értékeiben – sőt alkalmazzák is őket.

Ilyenkor Orbán vagy odamegy, és személyesen cáfol mindent, vagy csak a távolból teszi ezt, de megesik, hogy még erre sem méltatja a vitapartnereit. Az Európai Parlament pedig vagy jelentést dolgoz ki (lásd: a Tavares-dokumentum), vagy csak szóban ítéli el a magyar alapjogi helyzetet (ez történt kedden).

 

És ezzel kész, vége. Igen, kész, vége, mert rendezhetnek akárhány izgalmas-összeveszős EP-vitát, és megszavazhatnak akárhány dokumentumot, ez legfeljebb a magyarországi kormányzás által generált gőz kieresztésére szolgál, a gyakorlati haszna azonban a nullához közelít. Lett-e például bármilyen következménye a precízen összeállított Tavares-jelentésnek, vagy inkább úgy kérdezem: azóta hallott-e róla bárki is? Ugye, nem?

Álljon itt a – szerintem legfontosabb – mondat az Európai Parlament legutóbbi, Magyarországot vizsgáló állásfoglalásából. E szerint az EP „csalódottan állapítja meg, hogy az Európai Tanács az EU egyetlen politikai intézménye, amely továbbra is hallgat, miközben a bizottság, a parlament, valamint az Európa Tanács, az EBESZ, sőt még az Egyesült Államok kormányzata is hangot adott a Magyarországon kialakult helyzettel kapcsolatos aggodalmainak”.

Lefordítom: az Európai Tanács az uniós kormányfőket jelenti, ők azok, akik hallgatnak, történjen bármi is Magyarországon. Merthogy történik, ezt látjuk nap mint nap, és látják természetesen Berlinben, Párizsban vagy Londonban is, csak éppen...

Isten tudja, nehéz ezt megmagyarázni. Talán egyfajta rosszul értelmezett szolidaritásról van szó, uniós tagállamok és/vagy európai pártcsaládok között (én sem szólok bele az ő dolgába, ő sem szól bele az enyémbe; ő is jobboldali, én is jobboldali vagyok, ebbe szinte minden belefér). Csakhogy elérkezik a pillanat, amikor a vállalhatatlant már nem lehet védeni, és az egész rossz fényt vet arra is, aki ezt megpróbálja. Ilyenkor lenne szükség a kőkemény üzenetre kormány(ok)tól kormánynak.

Bejelentkezés
Bejelentkezés Bejelentkezés Facebook azonosítóval

Regisztrálok E-mail aktiválás Jelszóemlékeztető

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.