A politikai elithez közel álló vállalkozások verseny nélkül egyre jobban gyarapodnak. Beszélhetünk-e fejlett piacgazdaságról akkor, ha a piac lényege, a verseny sok esetben nem érvényesül? A verseny biztosítja a hatékonyság növelését, megteremti azt is, hogy a gazdasági teljesítményt az erőforrások minimális mennyiségének felhasználásával érjék el. A verseny megvédi a fogyasztókat a nagyon magas árat kérő vállalatokkal szemben.
A piaci verseny az önköltség csökkentését, a termelékenység növekedését előidéző ötleteket is eredményez. A fejlett országok gyarapodásának egyik titka a jó ötletek keletkezése és eredményes hasznosítása. A magyar kormány kedvezményezett vállalatai a verseny hiánya miatt nem kényszerülnek a jó ötletekre, az erőforrások ésszerű felhasználására, a hatékonyság növelésére. Ezért minden olyan lépés, amely jelentős előnyhöz juttatja a kedvezményezett vállalatokat, az erőforrások pazarlását is eredményezi. Megalapozott tartós gazdasági növekedés csak az erőforrások hatékony működésével biztosítható.
Horst Siebert, a kieli egyetem professzora bebizonyította, hogy a piacok csak akkor tölthetik be szerepüket, ha megtámadhatók, ha van egy állandó félelem a versenytársaktól. A kormány által támogatott vállalatoknak nem kell tartaniuk a megtámadhatóságtól, így hazánkban torz piaci viszonyok alakultak ki. Érvényesül ugyan a piaci koordináció azon követelménye, amely szerint mellérendeltségi viszony van a vállalatok között és monetáris kapcsolatok jönnek létre, de a lényeg, a verseny hiányzik sok területen hazánkban.