Egyre több ország használ terrorellenes törvényeket arra, hogy lecsapjon a neki nem tetsző szövegeket író újságírókra és civilekre: Iránban például nyolc fiatalt összesen 127 évre ítéltek tavaly júliusban Facebook-bejegyzéseik miatt. A múlt héten az Európai Uniótól Szaharov-díjat kapott szaúdi bloggert, Raif Badawit is a liberalizmust támogató, a közösségi médiában közzétett bejegyzései miatt ítélték tíz év börtönre és ezer korbácsütésre.
Az ellenzékieknek egyre nehezebb elbújniuk a hatóságok elől. Mind több országban kötelező az internetszolgáltatóknak gyűjteniük a felhasználók adatait – köztük Ausztráliában, az Egyesült Királyságban és Olaszországban is. Oroszországban arra utasították a szolgáltatókat, hogy fejlesszék megfigyelőképességüket. A thaiföldi katonai vezetés tavaly nyáron elrendelte a közösségi oldalak szoros megfigyelését.
Ehhez pedig az eszközeik is megvannak. Egy tavaly szeptemberi kiszivárogtatás óta tudjuk, hogy olyan országok vezetői használják a FinFisher kémprogramot, mint Banglades, Pakisztán vagy Bahrein. Az idén nyáron pedig az derült ki, hogy Magyaroszág mellett Azerbajdzsán, Egyiptom, Etiópia, Üzbegisztán és Vietnam is vásárolt kémprogramot a Hacking Team nevű, rossz hírű alvilági csoporttól. Nemcsak a programok vannak meg a kémkedéshez, hanem a jogi háttér is: egyre több országban illegális a titkosító vagy az internetező személyazonosságának elrejtésére szolgáló programok használata.
A Hétvége mellékletből ajánljuk
Utóbbiak egyébként nem is használnak sokat, ha a drága, de a diktátorok számára könnyedén megfizethető kémprogramokkal feltörik valakinek a gépét, és még azelőtt elolvassák az üzenetet, hogy azt titkosították és elküldték volna. Amikor pedig rájönnek, ki írta a kellemetlen blogbejegyzéseket, annak letiltásával vagy eltüntetésével sem kell bajlódni. Elég néhány verőlegényt küldeni a szerző lakására, akik rákényszerítik a szöveg törlésére. Rossz esetben ezután még börtön is vár az „elkövetőre."
Ne higgyük, hogy ez az internetről szól! A szólásszabadságot és a demokráciát korlátozzák azok a rezsimek, amelyek kemény kézzel csapnak le a világhálón véleményt nyilvánító állampolgáraikra. Pénzzel és hatalommal ugyanolyan könnyű „bedarálni" egy országban az internet szabadnak hitt felületeit, mint a hagyományos médiát.