Csak ellenfeleinek maradt szép emlék a 2014-es közös lista, hiába szólt a létrehozása mellett sok kényszer szülte érv. A megállapodást másfél évnyi elkeseredett vita előzte meg arról, ki az ellenzék vezetője, kik az összefogás tagjai. Az előválasztás ideájának lényege, hogy ez így ne ismétlődjék meg. A Republikon Intézet tavalyi javaslata arra épült, hogy a demokrata összefogás elkerülhetetlen a választási rendszer jellege és a demokrata csoportok széttagoltsága miatt. Előversengésre biztosan sor kerül, ésszerű, ha ez szabályozott viszonyok között, a választók bevonásával zajlik.
A Republikon felvetését alaposan megrágták az elemzők, a potenciálisan érintett pártok pedig forróbb vagy hűvösebb fogadtatásban részesítették az ötletet, ami beépült a köztudatba. Ezenkívül azonban nem történt semmi.
Egészen mostanáig, amikor a PM lépett színre egy új javaslattal. Ez részben kiegészíti, részben módosítja a Republikon koncepcióját. A PM az előválasztás előkészítéséért folyó küzdelem megnyílását is észlelte. A párt online előválasztást, viszonylag részleges választói adatszolgáltatást, relatíve bőkezű résztvevői hozzájárulást (átlagosan fejenként háromezer forintot), valamint a listára is vonatkozó előválasztást és preferenciális (a másodlagos szimpátiákat is figyelembe vevő) szavazási eljárást indítványoz. Becslése szerint akár 300 ezer ember is beleszólhatna a jelöltek kiválasztásába, akiknek a legitimációja így erősebb lehetne, mint a pártelitek megegyezése vagy a véleményvezérek nyomásgyakorlása esetén.