Günther Oettinger, az EU digitális társadalomért felelős biztosa azt nyilatkozta a Frankurter Allgemeine Zeitungnak, hogy Lengyelország elveszítheti szavazati jogát az Európai Tanácsban, amennyiben marad a most életbe léptetett médiatörvény. Ez ugyanis már az EU alapértékeit érinti. A német sajtó szerint az Európai Bizottság nem fogja annyiban hagyni a dolgot, de óvatosabban lép fel. A bizottság elnöke egyelőre Oettingerre és Frans Timmermansra hagyja a kritikus megszólalásokat, miközben meglebegtették a lengyel ügy megvitatását. A közmédia kormányszócsővé alakítása ugyanis csak az egyik – de alapvető – eleme a tekintélyuralmi rendszer kialakításának.
A dolog az EU régi fele szempontjából nem csupán elvi kérdés. Az Orbán-modell ugyanis bemutatta, hogy a demokratikus intézmények tartalmi kiürítése, az ellensúlyok, mint például a független sajtó leépítése, a titkosszolgálat, az ügyészség kormány-, azaz pártintézménnyé alakítása komoly nemzetközi üzleti érdekeket is veszélyeztet. Az Orbán-modell azt jelzi előre, hogy egy ilyen rendszer a közös alapok felélésével és kiszipolyozásával csak az EU-n belül képes fenntartani magát.
Már csak Lengyelország méretei miatt is komolyabban fogja venni az EU Jaroslaw Kaczynski pártállami kísérletét, mint az orbáni illiberális utat. Mondják sokan, hogy Brüsszel nem utolsósorban azért lett sík ideg a lengyel fordulattól, mert Nyugat-Európában is léteznek ilyen tendenciák. Ez félreértés. A szélsőjobboldal hangosabb és számosabb lett, de a francia Nemzeti Front nem tört át. Spanyolországban csak demokratikus pártok jutottak a törvényhozásba, Németországban sem sikerült megbuktatni a Merkel-vonalat.