A sajtó segítségével sok millió honfitársammal együtt figyelemmel követtem Eva Rezesova büntetőperének alakulását. A szigorú másodfokú ítélet és indoklás csaknem minden részletével egyetértettem: a súlyosbítással, a kiszabható maximumhoz közelítő szabadságvesztéssel, a fogház fokozat börtönre változtatásával és az áldozatok teljes vétlenségének kimondásával. A tárgyalást vezető bírónő nevelő célzatú mondatai, az elítélt jövőbeni életvezetésére vonatkozó utalásai rendkívül közel állnak a szívemhez. Olvashattuk, hogy a szigorú és korrekt ítéletet a cseh és szlovák sajtó is igazságosnak és példaértékűnek nevezte. Egy dolog mégsem hagyott nyugodni, illetve az ítélet egyik komponensét nem értettem. (Itt illik elmondanom, hogy nem vagyok jogvégzett ember, véleményemet az olvasók ennek megfelelően értékeljék.)
E. Rezesovát a börtönbüntetésen túl (kilenc évet kapott) nyolc évre eltiltották a járművezetéstől, amit szabadulásától – leghamarabb 2018-tól – kell számítani. De vajon miért nem örökre tiltják el a vezetéstől, hiszen a büntető törvénykönyv ismeri és alkalmazza – szabadságvesztés vonatkozásában is – a végleges, egy életre szóló büntetést? Magamtól kérdeztem, vajon miért nem lehet a jogsit végérvényesen bevonni egy négy halálos áldozattal járó balesetet okozó embertől?!
A hatályos Btk. előírása szerint a járművezetéstől való határozott idejű eltiltás leghosszabb időtartama tíz év, ehhez közeli ítéletet kapott E. Rezesova. A törvény lehetővé teszi, hogy az eltiltás végleges hatályú legyen, tehát az élete végéig tartson, ha az illető alkalmatlan a vezetésre. Pontos szöveg: „Végleges hatállyal az tiltható el, aki a járművezetésre alkalmatlan. A végleges hatályú eltiltás alól a bíróság az eltiltottat kérelemre mentesítheti, ha az eltiltás óta tíz év eltelt, és az eltiltott a járművezetésre alkalmassá vált.” Így a jog szerint a szlovák asszony járművezetésre alkalmas, a határozott időtartamra szóló eltiltás visszatartó, büntető és nevelő célzatú, de nem biztosítja, hogy E. Rezesova ehhez hasonló bűncselekményt az élete során többé ne követhessen el.