Megérett az ország a pusztulásra! Az elit gimnázium magyartanára azután kiáltott fel ekképpen, miután kiderült, hogy csupán két diákjának tetszett Hrabal Sörgyári capricciója. Kétségbeesését az sem csillapította, hogy később többen hitet tettek Moliere, Dosztojevszkij és Kerouac mellett. A drámai esemény nyomasztó voltát némiképp enyhítette, hogy lecserélték a fizikatanárt, aki nagyon értett a tárgyhoz, ám egyest adott a szorgalmira, ha véletlenül nem stimmelt a megoldás. A kiváló képességű osztály két év alatt lemondott a fizikáról. Az iskola vezetősége válaszul csoportbontással és két új tanárral indított az idén. Az egyik új tanerő első nap meghódította a kamaszlelkeket Newton I. törvényének új fordításával: minden test addig halad egyenletesen, amíg meg nem pöckölik.
A másik szintén budai gimnáziumban ezzel szemben azzal töltötte az időt a fizikatanár, hogy felállította azokat a diákjait, akik az otthon elvégzendő kísérlet kellékeit nem vitték be az iskolába. A hiányzó házi feladatért egyest adott, majd az egyik diákjától elkért telefonnal lefényképezte a bűnösöket, és az osztályfőnök segédletével kirakta a fotókat a szülői levelezői fórumra, azt kérve: hassanak oda, hogy a gyerekeik elvégezzék a munkájukat.
A legkisebb gyerek keserve, miszerint az új tanító néni kitépi a negyedikesek füzetéből a lapot, és addig íratja újra a feladatot, amíg az gyöngybetűs nem lesz, már könnyed év eleji fuvallat. Az már inkább tragikomikus, hogy a hetesnek arról is jelentenie kell a hiányzók mellett, hogy hány fok van odakint. A vigyázzállás év eleji gyakorlásáról, illetve a tanárnő „istenem!” felkiáltásairól nem is szólva, amelyet akkor alkalmaz, ha egy gyerek kérdezni mer.