Orvos lévén inkább orvosi, és nem politikai vagy jogi kérdésekben tudna állást foglalni dr. Kovács József, Békés megye 3. számú, Gyula központú választókerületének fideszes országgyűlési képviselője. Egy ítélet megértése is gondot okoz neki. Az ATV Tetthely című bűnügyi magazinjának beszélt minderről, miután párttársát, a fideszes sarkadi polgármestert, Mokán Istvánt folytatólagosan elkövetett költségvetési csalásért és okirat-hamisításért jogerősen elmarasztalta a Gyulai Törvényszék. Hárommillió forintos pénzbírsággal és 90 ezer forint vagyonelkobzással büntették őt. A Népszabadságnak nyilatkozva Kovács azzal hárította el a választ az ügyben, hogy „a bírósági határozat pontos szövegét nem ismeri”.
Kovács dr., mint látjuk, hülyének nézi az embereket, illetve cinikus nyíltsággal annak tetteti magát. Kérdés, hogy akkor mit keres immár öt éve a parlamentben. S mit keresett a Békés Megyei Közgyűlésben és a gyulai képviselő-testületben. Mindenütt csakis orvosi kérdésekben nyilatkozott és döntött? S képzeljük el, mit mondana a Fidesz gyulai parlamenti képviselője, ha a párttársa által elkövetett bűncselekmény egy ellenzéki polgármester számláját terhelné. Meddig lehet védeni a védhetetlent, a saját kutya kölykét? Már ha egy kicsit is komolyan gondoljuk a politika lesújtó megítélésének javítását.
A sarkadi történet, amelyet a bírósági ítélet is megerősít, a következő: az előző önkormányzati ciklusokban még főállású alpolgármesterként ténykedő Mokán István élettársi közösségbe került egy helybeli hölggyel, aki gyermeket nevelt. Összeköltöztek, vagyonközösségben éltek, amelyben – köszönhetően az alpolgármester több százezer forintos havi fizetésének – igencsak megnőtt az egy főre jutó jövedelem. Az élettársi kapcsolatot nem jelentették be, s a nő gyermekvédelmi és lakásfenntartási támogatást igényelt és kapott. Mokán segítségével. Jogtalanul. Sarkad alig tízezres város Gyula mellett, ahol, némi túlzással, mindenki ismer mindenkit. Sokan tudtak az élettársi kapcsolatról és arról, hogy ennek ellenére is igényelték a helyi rendeletben szabályozott támogatásokat. Noha az egy főre jutó jövedelmük alapján erre nem voltak jogosultak. Megítélésem szerint annál súlyosabb hibát nem követhet el közszereplő, választott tisztségviselő, mint amikor a rábízott közpénzt saját vagy hozzá közel álló embernek utalja ki – jogtalanul. Ez emberi, erkölcsi és politikai értelemben is alkalmatlanná és méltatlanná teszi Mokán István fideszes sarkadi polgármestert tisztsége további ellátására. Nem vagyok naiv, de azért leírom: le kell mondania. Ha ezt mégsem tenné meg, akkor a sarkadi képviselő-testületnek törvény adta joga, hogy méltatlansági eljárást indítson Mokán István ellen. Ebben az esetben sincs illúzióm.