galéria megtekintése

Csalók között csalni muszáj

Az írás a Népszabadság
2014. 12. 30. számában
jelent meg.

Dr. Takács Imre

A világsajtó sokat tudósít a magyarországi korrupcióról. Ez a társadalmi, gazdasági rákbetegség minden országban jelen van, de eltérő mértékben. Azokban az országokban, ahol az etika követelményei jobban érvényesülnek, gyengébb a korrupció gyökere. Az egyes országok igen eltérő intenzitással lépnek fel ezen gazdasági, társadalmi bűn ellen. A nemzetközi felmérések azt igazolják, hogy ahol a központi kormányzat is aktív résztvevője a korrupciónak, ott jóval nagyobb mértékben érvényesül romboló hatása.

A közgazdaság-tudomány jeles képviselői megalkották a korrupció közgazdasági elméletét, Shleifer és Vishny modellben rögzítették a korrupciós folyamatokat. Az 1990-es évek elején Csalni muszáj c. írásomban rámutattam arra, hogy a korrupció társadalmi, gazdasági életünk negatív jelenségeinek következménye. A korrupció önmagát erősítő folyamatként tovább növeli társadalmi, gazdasági gondjainkat. Bossányi Katalin, a Népszabadság elhunyt neves közgazdásza, rovatvezetője is több ízben foglalkozott a korrupcióval. Ezt a jelenséget lehet mérsékelni, de teljesen megszüntetni lehetetlen. A társadalmi kontrollnak nagy szerepe van a korrupció csökkentésében.

A piacgazdaságban természetes jelenség, hogy a vállalkozók nem akarnak tönkremenni. Hazánkban az EU országaihoz viszonyítva a legmagasabb az áfa, és jelentős a társadalombiztosítási teher is. Ezért egyesek az adócsalást, a feketefoglalkoztatást választják. A törvényeket betartók így hátrányba kerülnek a csalókhoz képest. Falusné Szikra Katalin egyetemi tanár Vadkapitalizmus? c. tanulmányában találóan jegyzi meg, hogy a mértéktelen központi terhek alól kibújni nemcsak lehet, hanem muszáj is.

 

Scitovsky Tamás, az Amerikában dolgozó neves közgazdász írja: „Csalók között csak csalás árán lehet megélni”. A hazai sajtó azt hangsúlyozza, hogy a korrupció miatt jelentős adóbevételcsökkenés van. Azonban még súlyosabb következménye a korrupciónak az a jelenség, hogy a versenyt teljesen eltorzítja, pedig a piacgazdaság legfontosabb jellemzője a verseny. A korrupció arra ösztönzi a piac szereplőit, hogy nem a termelési költségek sokszor fáradságos csökkentésével, hanem korrupciós lépésekkel biztosítsák piaci sikereiket. „Ma erősödőben van a konszenzus abban a tekintetben, hogy a korrupciónak negatív hatása van az üzleti életre, a beruházások színvonalára és a növekedésre” – hangsúlyozza Shleifer és Vishny.

Ez pedig növekedési kényszerben lévő gazdaságunkra beláthatatlan következményekkel jár. Ugyanis ha a növekedés nem valósul meg, akkor a központi költségvetés egyensúlyának fenntartása érdekében újabb és újabb adókat kell kivetni, ami taszítja a befektetőket, kialakul a gazdaság lemaradása, és a perifériára sodródás egyre erősebb lesz.

Dr. Takács Imre szakközgazda, Hajdúszoboszló

*

A Fórum oldalon megjelenő vélemények nem feltétlenül tükrözik a szerkesztőség álláspontját. A szerkesztőség fenntartja magának a jogot, hogy a meg nem rendelt kéziratokat rövidítve és szerkesztve közölje a lap nyomtatott vagy online változatában.

Bejelentkezés
Bejelentkezés Bejelentkezés Facebook azonosítóval

Regisztrálok E-mail aktiválás Jelszóemlékeztető

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.