galéria megtekintése

Bilincsben táncolunk

Az írás a Népszabadság
2014. 06. 13. számában
jelent meg.


N. Kósa Judit
Népszabadság

Az utóbbi években legalább ötven olyan petícióhoz, felhíváshoz vagy éppen alázatos könyörgéshez adhattam volna a nevemet, amelyekben két közös volt: arra próbálták rábírni a kormányzati illetékeseket, hogy ne hozzanak meg valami újabb hajmeresztően ostoba és/vagy kártékony döntést a magyar kultúrát illetően, másrészt már az aláírásgyűjtés kezdetekor pontosan lehetett tudni, hogy érveiket egy vállrándításra sem fogják méltatni. Olyan ez már, mint valami szigorú koreográfia szerint zajló társastánc. A magyar művelődésre ráküldik az ügyeletes Kerényi Imrét, Fekete Györgyöt vagy Szőcs Gézát, az bejelenti az újabb hagymázas rémálmot, mire a szakemberek sikoltozva kitépik a hajukat, majd a terv megvalósul.

Egyirányú kommunikáció: a Liget jövőjéről tájékoztatnak az illetékesek
Egyirányú kommunikáció: a Liget jövőjéről tájékoztatnak az illetékesek
Banczik Róbert

Nagy kérdés persze, hogy ebben érdemes-e még részt venni. Nemrégiben végigültem például egy a városligeti múzeumnegyedről szervezett hosszas tanácskozást: esett szó a liget népkerthagyományáról, a mai használók igényeiről (több mosdó), a beépítés veszélyeiről (kontrollálhatatlan talajvíz), a máshol rehabilitálásra váró rozsdaövezetekről (temérdek). Akárcsak arról, hogy vajon az a kormány, amely szívfájdalom nélkül tönkrevágta a Természettudományit és hagyja megrohadni az Iparművészetit, miért akar most pünkt öt múzeumot építeni egyszerre. Jó volt, érdekes volt, tanulságos volt. Csak épp vita nem volt, mert a tervnek egyetlen gazdája sem tette tiszteletét.

 

És nem is lesz vita, csak kinyilatkoztatás; nem lesz válasz a leggyakorlatibb fölvetésekre; nem kerülnek elő majd az építészeti tervpályázat után sem gyűjteményi-kiállítási tervek, be kell érnünk az „ez olyan turisztikai attrakció lesz, hogy összeszalad fél Európa”-jellegű parasztvakítással egészen addig, amíg felépül. Vagy nem épül.

Hogy a változtatás vágya által hajtott értelmiségi erőlködésekről értesülve elégedetten vigyorog is, vagy rég oda se hederít a döntéshozók szűk köre, azt nem tudom – de Hoppál Péter kulturális államtitkárrá avanzsálása arra utal, hogy odafönt ez az egész már rég nem fontos. Alkotmányba betonozva áll a Magyar Művészeti Akadémia, ott osztják a lehetőséget és az elismerést, még majd megkapják a Nemzeti Kulturális Alap pénzét is, aztán hátra lehet dőlni. A kenyér elintézve, Kerényi pedig már serényen intézi a cirkuszt.

S aki netán már belefásult a Hegyeshalom és Záhony közt hömpölygő, fröccsöntött (se)keresztény-(se)nemzeti giccsparádéba, annak még mindig lophat új színt az életébe Szőcs Géza és a két bazi nagy sámándob, amelyekkel a milánói expón fogjuk égetni magunkat. E projektnek hála, legalább azt is tudhatjuk, mostantól mit kell érteni pályázaton ebben az országban.

Joggal vetődik fel tehát a kérdés, hogy érdemes-e még ebben részt venni. A művészeknek, a művelődés szereplőinek nincs választásuk. De a kultúra iránt érdeklődő polgároknak van. És ha megelégelik, hogy semmibe veszik őket, hogy nincs válasz a kérdésekre, és elszállnak a levegőbe az érvek, akkor meglehet, végleg hátat fordítanak. Ahogy annak a tehetetlenségnek a megtapasztalásakor is, amely a civil élet független szereplői ellen vívott, kíméletlen kormányzati hadjáratot övezi. Innen már csak egy lépés, hogy mindenféle közélettel is szakítsanak. És pontosan ez Orbánék célja.

Bejelentkezés
Bejelentkezés Bejelentkezés Facebook azonosítóval

Regisztrálok E-mail aktiválás Jelszóemlékeztető

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.