Színtiszta protokolltalálkozónak tűnik a hivatalos tájékoztatás alapján az a megbeszélés, amelyet a tatárföldi fővárosban, Kazanyban vasárnap tartott az orosz és a magyar kormányfő. Dmitrij Medvegyev és Orbán Viktor a vizes sportok világbajnokságának záró napján ült tárgyalóasztalhoz, ám a jó kapcsolatokat hangoztató, udvarias tiszteletkörökön kívül érdemi részlet nem derült ki a megbeszélésről. Igaz, áttörést amúgy sem lehetett várni tőle. Ezt a körülmények sem tették lehetővé (egy sportesemény oldalvizén zajló tárgyaláson nem szoktak fontos megállapodások születni), Medvegyev pedig csak az orosz politika másodhegedűse, megegyezni nem vele, hanem Putyinnal kell.
Nemcsak a kazanyi megbeszélésről nem tettek közzé érdemi információt, hanem a Medvegyev által „az Európai Unióval ma fennálló általános problémák ellenére szilárdnak és barátinak” nevezett magyar–orosz kapcsolatok alakulásáról is alig tudni valamit. Putyin fél évvel ezelőtti budapesti vizitjének kulcstémái közül csak a paksi atomerőmű-bővítés ügye halad zavartalanul. A Moszkva által decemberen lefújt Déli Áramlat pótlására Törökország felé tervezett gázvezetékről például semmi jót nem hallani.
Bármi lép is a Déli Áramlat helyébe, Budapest együttműködésre törekszik – mondta februárban Orbán Putyinnak. És Görögország, Macedónia, valamint Szerbia bevonásával Magyarország intenzív egyeztetést is kezdett arról, hogyan lehetne a török–görög határról Közép-Európába juttatni az orosz gázt. Csakhogy a tavalyi kijevi hatalomváltás, a Krím orosz bekebelezése és a Donyec-medencei háború miatt az Oroszországgal feszült viszonyban álló Ukrajnát elkerülő csőhálózat terve elakadt. Sőt a Reuters hírügynökség szerint az egyeztetések június közepén meg is szakadtak. Igaz, ezt Moszkvában és Ankarában tagadták, mondván: nem a vezeték kapacitásáról vagy a gáz áráról szóló viták, hanem az új török kormány megalakulásának elhúzódása akadályozza a megegyezést. Eszerint csak az ősz végén várható a két elnök, Putyin és Recep Tayyip Erdogan találkozója – írta a minap a Kommerszant moszkvai napilap, amely úgy értesült, hogy akkor is csak a törökországi orosz gázszállítások ügye lesz napirenden, az európai tranzit nem.