Orbánnak azért nem fontos, hogy mi lesz a magyar biztos által szállított hozzáadott érték a bizottság most formálódó ambiciózus programjához, mert a magyar miniszterelnöknek magának sincs európai érvényességű mondanivalója az unió napirendjén lévő súlyos témákról. Ha megnézzük az európai témájú beszédeit, ezen belül különösen a külföldön, esetenként akár fontosnak is mondható fórumokon elmondottakat, azt látjuk, hogy ezek lényegében belpolitikai beszédek, nem a külföldi, hanem a hazai nyilvánosságnak szólnak.
Ez is az oka, hogy az unió jövőjéről különböző konferenciákon és az európai sajtóban zajló vitákban a magyar miniszterelnököt „nem jegyzik”. Orbán arra is számíthatott, hogy a magyar jogállamiságról a nemzetközi nyilvánosságban most már szinte naponta megfogalmazódó kritikák közepette az Európai Parlamentben komoly bírálatokat vált ki volt igazságügy-miniszterének jelölése. Hiszen a globális erőviszonyok átalakulása, a jelentős nemzetközi feszültségek közepette az európai értékek védelme nyilván a bizottság munkaprogramjának egyik hangsúlyos eleme lesz.
A találóan „zombitörvényeknek” nevezett jogszabályokért felelős kormánytag jelölése viszont az európai közvélemény előtt aligha könnyíti meg az alakuló bizottság politikai hitelességének megerősítését. A miniszterelnök eszerint makacsul ragaszkodik a Juncker-bizottság munkáját nehezítő magatartásához, ahelyett, hogy a róla kialakult rendkívül negatív képet egy „okos” jelöléssel enyhíteni próbálja. Alaptalanok voltak a magyar sajtóban megjelent találgatások, amelyek a magyar biztosnak „fontos” portfóliót jósoltak.
Mi indokolná, hogy ezt az európai kohéziót évek óta egyre jobban gyengítő magatartást fontos biztosi tisztséggel honorálják? Juncker a jelölése óta elmondott több beszédében jelezte, hogy tisztában van feladata nagyságával és felelősségével. Ennek megfelelően állította össze a biztosok feladatköreit, határozta meg a bizottság munkamódszerét.
Azt is világossá tette, hogy az általa vezetett bizottságban nem engedi a biztosokat országuk képviselői ként működni: „A biztosok útlevelüket a bejáratnál le kell adják.” Navracsics Tibor szíves közlése szerint „az Európai Unióban Magyarországot, itthon pedig az uniót szeretné képviselni”. Érdekes lesz.
A szerző az Együtt–PM külpolitikai szóvivője
A Fórum oldalon megjelenő vélemények nem feltétlenül tükrözik a szerkesztőség álláspontját. A szerkesztőség fenntartja magának a jogot, hogy a meg nem rendelt kéziratokat rövidítve és szerkesztve közölje a lap nyomtatott vagy online változatában.