galéria megtekintése

Az erő hiánya

Az írás a Népszabadság
2014. 08. 12. számában
jelent meg.


Dési András
Népszabadság

Buta és elhamarkodott – 2002 októberében egy fiatal illinoisi szenátor így jellemezte azt az (iraki) háborút, ami még nem tört ki, de egyre közeledett. Majd tizenkét évvel később ugyanaz a demokratapárti politikus, immár második elnöki terminusát töltő amerikai elnökként célzott légi csapásokkal próbálja megállítani a Közel-Keleten egy új iszlám államot tűzzel-vassal, leginkább népirtással teremtő szunnita szélsőségeseket.

Barack Obama persze megörökölte az iraki háború szörnyű következményeit, de azért jócskán rá is tett ezekre. Azzal, hogy 2011 december végén – katonai tanácsadóinak véleményével szembeszállva – kivonta az amerikai csapatokat Irakból, 2008-as választási ígéretét teljesítette. A remény embereként hirdette magát, azon reményét, hogy Amerika nem háborúzik többé a Közel-Keleten.

A világ azonban egy cseppet sem lett jobb, és az Amerikával szembeni gyűlölet sem lett kisebb. Obama eddig megúszta a háborúskodást. Emlékszünk rá, hogy a líbiai diktátor, a néhai Kadhafi ezredes megdöntését Washington lényegében kiszervezte a brit–francia vezetésű nyugati koalíciónak. S a rengeteg civil áldozatot követelő polgárháború ellenére sem indított katonai akciót a szír rezsim ellen sem, pedig az a vegyi fegyverek bevetésével állítólag átlépte a vörös vonalat.

 

Irak azonban nagyon más. Az Iszlám Állam (IS) nevű barbár alakulat tudatosan tesz meg mindent azért, hogy Amerikát visszahozza, visszakényszerítse a hadszíntérre. Az IS az új al-Kaida, s a Szíriától Irakig terjedő kalifátust kikiáltó iszlamisták alig várják, hogy az egész (iszlám) világ előtt demonstrálhassák: egyenrangú ellenfelei és immár első számú ellenségei az Egyesült Államoknak. S ezt azért is tehetik, mert az amerikaiak távozásával hatalmas (biztonsági) űr keletkezett.

Irak, az ottani államiság, úgy, ahogy eddig ismertük, megszűnt létezni. Helyette – ahogy azt már e hasábokon többször megírtuk – egy hatalmas romhalmaz terül el. Obama most sebészeti pontosságú csapásokkal próbálja helyrehozni azt, amit George W. Bush és szövetségesei jó tíz évvel ezelőtt elrontottak.

Az IS elleni légi háborúval Obama búcsút mondott eddigi közel-keleti politikájának. Azt gondolta, hogy a párbeszéddel többet ér el, mint az erő, a fegyverek. Történelminek gondolt kairói beszédével kezet nyújtott az iszlám világnak, csak éppen nem azt a választ kapta, amit várt –ennek eredménye Gázától Szírián át Irakig jól látható. S ott van Ukrajna is, ahol Vlagyimir Putyin adott Obamáéknak csattanós leckét arról, hogy milyen az erő politikája. Először odacsapunk, annektáljuk a Krímet, aztán beszélhetünk, tárgyalhatunk, de ami megtörtént, azon nem változtatunk.

Tetszik, nem tetszik, a tömeggyilkos szunnita milicisták pedig nem azok, akikkel tárgyalni lehet. Más nyelven értenek. S ha Amerika továbbra is a szabad világ vezetőjének tartja magát, nehezen tehet mást, mint hogy ezen a nyelven beszél.

Bejelentkezés
Bejelentkezés Bejelentkezés Facebook azonosítóval

Regisztrálok E-mail aktiválás Jelszóemlékeztető

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.