Jóval azelőtt, hogy főtitkár lettem, az Egyesült Nemzetek Szervezete már különleges helyet töltött be az életemben. Hatéves voltam, amikor kitört a koreai háború. Emlékszem arra, hogy lángokban állt a falu, ahol éltem, és arra, hogy a családom a közeli hegyekben keresett menedéket. De egy másik látvány sokkal tovább élt bennem: az ENSZ-zászlóé. Az ENSZ élelmiszersegélyei mentettek meg minket az éhezéstől, tankönyveket kaptunk az UNESCO-tól, és mikor azon tűnődtünk, hogy vajon a külvilág törődik-e szenvedésünkkel, akkor már számos nemzet csapatai áldozták életüket azért, hogy helyreállítsák a békét és biztonságot.
Tudom a gyerekkoromból és a több évtizedes közszolgálatban eltöltött évek után, hogy az ENSZ sokat tud változtatni. Mikor az 1945 nyarán San Franciscóban aláírt ENSZ-alapokmány elfogadásának évfordulóját ünnepeljük, abban bízom, hogy az emberiség még nagyobb elhatározással fog össze, hogy „az egyesült nemzetek népei” nevében íródott alapokmánynak megfelelően és egy biztonságosabb és fenntarthatóbb jövőért dolgozzon.
Ha visszatekintünk az elmúlt 70 évre, az ENSZ számos eredményére lehetünk büszkék, amelyeket partnereivel együttműködve ért el: ilyen a dekolonizáció, az apartheid legyőzése, a béke fenntartása problémás helyeken, valamint számos szerződés és jogszabály kialakítása az emberi jogok védelme érdekében. Az ENSZ mindennap élelmet ad az éhezőknek, menedéket biztosít a menekülteknek, beoltja a gyermekeket a járványos gyermekbénulás és más halálos betegségek ellen.