Az agrártárca szalad fűhöz-fához, és még az is igaz, hogy szalad a Vargához (Varga Mihály nemzetgazdasági miniszterhez), mert bármilyen jó barátságba keveredtünk is atomügyben az orosz mackóval, magyar almát az oroszok nem vehetnek, nyakunkon marad az idei rekordtermés. A pánik elkerülésére a Vidékfejlesztési Minisztérium hárommilliárd forintot meghaladó programot jelentett be az ágazat megsegítésére.
Tegyük hozzá, erre az Európai Bizottság augusztus eleji döntésének értelmében nyílt lehetősége, Brüsszel ugyanis időben észlelte az almavészt. A magyar agrártárca a hárommilliárdos csomagot mégis úgy kommunikálta, hogy „a kormány nem vár Brüsszelre”, azonnal segít a tárolókapacitás bővítésében, emellett pénzeli az almafelhasználás népszerűsítését promotáló kampányt is.
Érdemes lesz majd a végén kiszámolni, hogy a hárommilliárdból mennyi jut a termelőknek, és mennyi lesz a kampányköltség. A 800 ezer tonnányi almából nagyjából 200 ezer tonnát kellene külföldre eladni. Mi ez a lengyel 1,2 millióhoz képest? Ezt azonban érdemes egy kicsit közelebbről vizsgálni. Az agrártárca nem szokta reklámozni, hogy a hazai 800 ezer tonnából mindössze 200-250 ezer tonna kerülhet hűtőházakba, ennyire szerény a kapacitásunk.
Ami azt jelenti, hogy akkor se tudnánk több almát külföldön eladni, ha az Orbán-kormány összes keleti barátja egyszerre nyitná ki előttünk a gyümölcspiacokra vezető kaput. Nem épültek nálunk hűtőházak, a 27 ezer hektárnyi almaültetvényünk közül pedig többségben vannak a Kádár-rendszerben telepített almások, ami azért mégiscsak több a soknál. A 30 évesnél idősebb (!) almafák termésének 70 százalékát léalmaként veszik meg a gyártók (köztük a gonosz multik).
A lényeg, hogy hűtőkapacitás nélkül meg van kötve kezünk-lábunk. Abból sem tudunk jól kijönni, ha jól terem az alma. Marad a bágyadt duma arról, hogy népszerűsíteni kell az almafogyasztást. Meg: segíteni kell a termelői piacokat, hogy minél több alma legyen a ládákban. Ezt biztos azért mondják, hogy a nép könnyebben megtalálja. Magától ugyanis nem tudja, hol az alma.