galéria megtekintése

Alázás

Az írás a Népszabadság
2015. 05. 09. számában
jelent meg.


Kriván Bence
Népszabadság

Semmi sem változott, amióta Orbán Viktor immár harmadik ciklusába lépett, és megkezdte a kormányzásnak nevezett műveletsort. Minden maradt a régiben, a kiválasztottak, a klántagok és a közeliek gátlástalan kistafírozása, a keményen dolgozó kisemberek szédítése, a putyinizálódás és az állandó szélmalomharc az Európai Unióval. Kétségtelen, a „folytatjuk” szóba tömörített kormányprogramot betartják.

A gyengeség és a kompromisszumkészség közé egyenlőségjelet tevő miniszterelnök paradox módon azokat oktatja, akiktől tanulnia kellene. A németeket. Magyarország legerősebb gazdasági partnerét, legnagyobb befektetőjét, legjelentősebb külpiacát, amely exportunk közel harmadát szívja fel. Csütörtökön, a Német–Magyar Ipari és Kereskedelmi Kamara éves taggyűlésén felszólaló kormányfő arról beszélt, hogy „mi legalább nem a németek pénzén tudtunk sikeresek lenni”.

A német vállalatvezetők hiába kocogtatták a fülhallgatót, nem hallottak rosszul, a tolmács hiba nélkül fordította az elhangzottakat. Aki e kijelentést komolyan tudja venni, annak mélymagyarságból és xenofóbiából nem kell érettségit tennie, de az ne is jelentkezzen a közgazdasági egyetemre. Hogy a német iparvállalatok, szolgáltatók nélkül hol lennénk? Mi történne, ha az Audit és a Mercedest meg a magukkal hozott beszállítói kört leszámítanánk? Csak ők ketten a GDP két százalékának megfelelő beruházást hajtottak végre az elmúlt három évben, nem szólva a szentgotthárdi Opelről.

 

A magyar GDP minden hatodik forintját a német cégek – és a Suzuki – által reprezentált autóipar hozza. Ha nincs „a németek pénze”, akkor lenne egyáltalán kimutatható gazdasági növekedés? Igaz, a németek nem merő szívjóságból jönnek ide, nem nonprofit vállalkozásokat üzemeltetnek. Ha viszont erre kényszerítik őket, veszik a sátorfájukat, mint bárki más tenné. Energiaszolgáltatók, bankok, biztosítók, távközlési cégek léceltek már le, az optimistábbak pedig jegelik a már kész kivonulási terveiket. Orbán a plénum előtt azt is világossá tette, hogy a németek, a multinacionális cégek pénze úgy kell nekünk, mint egy falat kenyér. Így hát ha nem adják, elvesszük. Erre valók a külföldi cégekkel megfizettetett különadók.

Megígértük ugyan, de nem vezetjük ki őket. Talán csökkentjük a bankadót, ahogy azt az EBRD-nek megígértük. Szerződés is született róla februárban, vagy csak szándéknyilatkozat, egy memorandum, esetleg egy fecnit látott el kézjegyével a kormányfő? Ki emlékszik már arra? Például az Erste Bank osztrák vezére, Andreas Treichl úr, akinek van képe számon kérni a kormányon, hogy a quaestoros károsultak kimentésének terheit ismét a pénzügyi szektor szereplőire lőcsölik a vele való egyeztetést megkerülve? Ő csak ne beszéljen, a devizahitelesekkel szemben tisztességtelenül eljáró bank vezetőjétől a kormány több alázatot vár el – erre ez volt az érdemi válasz Lázár Jánostól. Újfent ékes példáját nyújtva annak, hogy az Orbán-kormánynak a partneri tisztességről fogalma sincs.

Bejelentkezés
Bejelentkezés Bejelentkezés Facebook azonosítóval

Regisztrálok E-mail aktiválás Jelszóemlékeztető

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.