Újabb képtelen ötlet a vén, bürokratikus és az innovációt nem értő Európából – foglalhatjuk össze a legsommásabb véleményeket az Európai Bizottság hét közepén nyilvánosságra került tervéről, amely jogdíjat fizettetne az internetes szolgáltatókkal az általuk közölt újságcikkek után. Azaz amikor például a Google News keresője kiadja egy európai újság cikkét találatként, és valaki letölti, hogy elolvassa, azért a cégnek fizetni kell.
Ugyanez vonatkozna a Facebookra is, amelyet a nyaralásról és a gyerekekről készült képek megosztása mellett egyre többen használnak a legnagyobb lapok és hírportálok cikkeinek kiposztolására is. Kötelezővé nem tenné az új uniós szabályozás a jogdíj fizetését, csak lehetőséget adna a tagállamoknak, hogy olyan törvényt hozzanak, amely megengedi a kiadóknak, hogy pénzt követeljenek tartalmaik felhasználásáért. Ám ez most nem arról szól, hogy Brüsszel sarcot akar kivetni az amerikai óriásvállalatokra.
A kétezres évek elején a gazdasági válság és az internet térnyerése odavezetett, hogy összeomlott a sajtó évtizedekig működő finanszírozási modellje. Addig a költségek átlag egyötödét fizették ki az olvasók az újság árával, a pénz maradék négyötöde pedig a reklámokból folyt be.