galéria megtekintése

Adó, nem adó, coperto

Az írás a Népszabadság
2014. 09. 08. számában
jelent meg.


Dési András
Népszabadság

Húsz euró fejenként, borral együtt, az ugye nem drága? – kérdezi a kedves recepciós hölgy, amikor a folignói szállodában a Budapestről érkezett vendégek a csodálatos umbriai kisváros vendéglői kínálatáról faggatják. Gyors fejszámolás, húsz euró az jó hatezer forint, kettőnknek a duplája, annyiért a magyar fővárosban tisztességesen meg lehet vacsorázni.

A Me TeMagno névre keresztelt ristorantét azonban kár lett volna kihagyni: más folignói vendéglátó-ipari üzemegységekhez hasonlóan fürtökben lógtak a vendégek. Persze turisták is, de alapvetően helyiek töltötték meg az osteriákat és társaikat. – Hol van itt, kérem, a válság? – merült fel a környéken készülő Montefalco rossóból elfogyasztott első pohár után.

Biztos van krízis, de ezt elsőre nem látni Umbriában. A tartomány nem feltétlenül a leggazdagabb és nem is a legszegényebb. Látványban, természeti adottságokban, étel- és italkínálatban szerény véleményem szerint felveszi a versenyt a szomszédos Toscanával, igaz, annak eddig verhetetlen a marketingje. A szupermarketekben kóborolva, s a különböző sajtok, sonkák, kenyérfajták árait böngészve persze elgondolkodik a látogató, hogy milyen havi fizetésből engedhet meg magának bárki ennyi finomságot.

De igazán kijózanodni a benzinkutaknál lehet. Komoly fegyvertény, ha van olyan töltőállomás, ahol a 95-ös ólommentes benzin literjét 1,70 euró alatt kínálják. A szállodások és vendéglősök mérsékelten panaszkodnak. Assisiben a zarándokturizmus egész éves üzlet, a közeli Santa Maria degli Angeliben a ferences papok hatalmas rendházát alakították át például négycsillagos hotellé.

 

– Persze, van krízis, kicsit kevesebb az üzleti utazó, de azért megvagyunk, s nekünk nem az augusztus a szezon – hallani a szemgyönyörködtető dizájnmegoldásokkal átalakított folignói villahotelben, ahol a múlt hónap végén közel hatvan százalékkal levitték a szobaárakat, hogy így fogjanak vendégeket. Máshol máson spórolnak, egyre több szállodában állítanak be a reggelihez például kávéfőző-automatákat – külön kérésre persze főznek hagyományosat, erős doppiót vagy kapucsínót. Feltéve, ha nem hivatkoznak arra, hogy scusi signori, de a karos-gőzös gépünk éppen elromlott.

A híradóból azért beszivárog az olasz valóság. Hosszabb riportot sugároz a Rai News hírtelevízió: a tanévkezdet előtt több itáliai városban a szülők maguk álltak neki, hogy kifessék, rendbehozzák az iskolákat. – Jöttünk, mert nem akartuk, hogy penészes falak közé járjanak a gyerekeink – mesélik a tantermeket vidám színekre mázoló anyukák és apukák.

Az oktatás Matteo Renzi kormányfő egyik legnagyobb építkezési-felvonulási területe. Az idén februárban beiktatott baloldali politikus minden hónapra egy reformot ígért, ebből az olaszok eddig nem sokat láttak. A sajtó szerint a költségvetésben egy 20–30 milliárd euró közötti lyuk tátong, kérdés, hogy Renzi megpróbálja-e a kolosszális hiányt például adóemeléssel pótolni.

Az olaszokat erre persze nem könnyű rávenni. Bár a vendéglősök már régóta tudják a módját. Ha valaki csak ásványvizet iszik, a pizzeriák, az osteriák, a ristoranték akkor is felszámítják a copertót. A terítési díj fejenként másfél-két euró: fel lehet persze szisszenni, de ebben általános fegyelem, összetartás van – északtól délig.

Bejelentkezés
Bejelentkezés Bejelentkezés Facebook azonosítóval

Regisztrálok E-mail aktiválás Jelszóemlékeztető

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.