Mint amikor a kalapács alatt elhajlik a szög, úgy hordanak félre gyakran az ellenzéki kritikák. Ez történt, amikor azért támadták Orbánt, mert aláírta az uniós csúcs zárónyilatkozatát. A harmincoldalas dokumentum egyetlen fontos mondata erősíti meg a menekültek kvótás elosztására vonatkozó korábbi kötelezettségvállalást. Ám ennek Orbánra nézve nincs jelentősége. Annak inkább lenne, hogy Orbán kicsit sem védte meg az uniós országokban munkát vállaló magyarok érdekeit.
A tény, hogy Orbán technikai okokból aláírta azt az egy mondatot is a többivel együtt, persze, kínos – lásd a kormányszóvivő fantáziadús magyarázatait –, de a kormányfő politikájában ez nem hoz változást. Ha viszont kritikaként az fogalmazódik meg, hogy Orbán odakinn elfogadja a kvótát, idehaza bezzeg ellenzi, azzal a bírálók óhatatlanul elmaszatolják, hogy szerintük melyik a helyes álláspont.
Nemcsak a Jobbik menekültellenes az ellenzéki oldalon, hanem más pártok, illetve egyes politikusaik is igyekeznek besorolni a befogadás-ellenes álláspont mellé. A helyi politikában is előfordul, hogy az ellenzék vehemensen bizonyítja, mennyire ellene van például egy menekültszállás létesítésének az adott településen, elhárítva ezzel a menekültpártiság kormánypárti „vádját”.