galéria megtekintése

A méltóság menete

Az írás a Népszabadság
2015. 09. 07. számában
jelent meg.


Pető Péter
Népszabadság

Könnyeztem. E közlésből nyilván az következik, hogy giccspartiban toltam péntek éjszaka, és így lépek ki a buliból, ám ennél rosszabb a helyzet: tényleg ez történt. Pedig ez körülbelül annyira gyakori munka közben, amennyire a radikális vegetáriánus aranyérme a hotdogzabáló-világbajnokságon. A tüntetéseken, verekedéseken, kilakoltatásokon edzett újságírók megtanulnak elviselni. Kibírják, hogy autópályán menetelnek több mint ezer olyan ember mellett, aki gyalog akar eljutni egy másik országba, ahol reményt keres.

Kibírják, ha látják, hogy féllábú ember, csecsemő és idős baktat az M1-esen, viszi a hátán a táskáját, menekül az élete elől az életéért. Kibírják, ha épp mellettük fakad sírva egy kisgyerek mintegy 20 kilométer gyaloglás után, hogy nem megy tovább, nem bírja, elfáradt, ám anyja nem enyhül, dorgálja, mennie kell, mert nincs másik esély.

Kibírják, ha honfi társuk csak azért lassít az autópálya másik oldalán, hogy kikiabáljon az élet verte szenvedőknek: „Fuck you!” Kibírják, ha látják, ahogyan a magyar segítők, civilek, akik a pihenőhelyekhez vizet, banánt, szőlőt, pokrócot visznek, hogy aztán „no, no!” tiltakozással találkozzanak a sor elején, mert az ott haladó erős, fiatal emberek nem veszik el a csomagot, inkább a hátuk mögé mutogatnak azzal, hogy: „baby, baby!”, minek nyomán a lemaradozó családoknak, a kicsiknek juthatnak a jobb falatok.

 

De azért van, ami ahogy a számukra, úgy nekem is, aki most velük tartottam, elviselhetetlen. Például az, amit a hatévesforma kisfiú csinált. A segítők között ott volt ez a kisfiú is, aki gyümölcsöt fogott a kezében: odalépett az előtte elhaladó, nem tudom, hogy szír vagy afgán, iraki vagy pakisztáni kisgyerekhez, s adott neki banánt vagy szőlőt.

Menekült család indulás előtt a Keletiben
Menekült család indulás előtt a Keletiben
Földi Imre

A két kiskölyök randevúját ebben az apokaliptikus pillanatban már nem lehetett kibírni. Ahogyan azzal sem lehet mit kezdeni, hogy sok nagy gondolkodó szándékosan összekever két vitát. Egy makro- és egy mikrodisputát. Az előbbiben megtörténhet bármi. Mondhatja bárki, hogy utálja az idegeneket, ítélheti úgy előre, hogy ezek úgysem illeszkednek be, s amúgy is az integrációs projekteknek annyi hasznuk van, amennyi a sör turmixolásának, továbbá elviszik a pénzünket, munkánkat, és egyébként is csak rossz fakad a kultúrák találkozásából.

De ez nem érinti azt, ami Budapest utcáin, illetve Magyarország útjain történik. A mikrovita viszont annál inkább. Az ugyanis csak az emberségről szól. Arról, hogy ezek az emberek itt vannak mindenük nélkül közöttünk, és nem lehet megtenni, hogy nem adunk enni és inni azoknak, akik a végsőkig elcsigázottak, éhesek és szomjasak. Ennek pedig semmi köze a kamu kvótajavaslathoz, az Európai Unió rendszeres politikai Viagra-fogyasztással együtt is impotens intézményeihez, Angela „egyszer majd megpróbálok mondani valamit, amivel egyetértek” Merkelhez. Ennek csak a méltósághoz van köze.

Ahhoz, amiből többet nem nagyon láttam eddig életem során, mint pénteken a menekült méltóság menetében. A Keleti pályaudvartól indulók sora a rendíthetetlen szabadságvágy és élni akarás interaktív szimbóluma volt. Mutatta, hogy vannak, akik nem félnek lenni. Mint az a szír apuka, aki egyesztendős lányával játszott útközben. A lábában volt már vagy húsz kilométer, elcsigázottnak mutatkozott, de pici lányát dobálta az égbe, a feje fölé az M1-es autópályán, a leállósávban, hogy a gyermek jól érezze magát.

Abban az országban, ahol csúcsra hiszterizálják a közönséget, az állam meg kivonul a szerencsétlenek ellátásából. Igaz, a kislány nem tudott ebből az egészből semmit, ő csak nagyokat kacagott.

Tán részvétlen nyomorunkon nevetett.

Bejelentkezés
Bejelentkezés Bejelentkezés Facebook azonosítóval

Regisztrálok E-mail aktiválás Jelszóemlékeztető

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.