Minél veszélyesebb méreteket ölt az orosz–ukrán konfliktus, annál gyakrabban emlékeztetnek az 1938-as müncheni egyezményre. Csehországi kommentárok, blogok sokasága hívja fel a figyelmet arra, hogy Hitler hetvenhat éve a német kisebbség védelmének ürügyével vonult be a szudétanémet vidékre. A nyugati hatalmak pedig előzőleg rábólintottak erre a lépésére.
Neville Chamberlain brit miniszterelnök a bajorországi alku után azzal kérkedett, hogy Csehszlovákia feldarabolásával megmentették a békét. Nem feledhetjük, mi következett ezután, hangsúlyozzák főleg a csehek.
Mint minden történelmi párhuzam, ez is sántít, de érdemes megemlíteni, hogy Putyin jelenleg az ukrajnai oroszok védelmezőjeként lép fel, ám jelentős számú honfitársa él a balti államokban is. És cinikusan ukrán Wehrmachtot és nácikat emleget. Nem véletlen, hogy odahaza egyre hevesebben bírálják Bohuslav Sobotka cseh kormányfőt, aki nem okul a karakán lengyel magatartásból, és a széles körben populistának minősített Orbán Viktorral és Robert Ficóval árul egy gyékényen.