„Egy ilyen tartalmú rendelet elengedhetetlen Magyarországon, de nem a jelenlegi, ami több sebből vérzik. Nem látjuk, hogy megoldott lenne a betartatása” – ezt tőlem idézte a Kutya.hu hírportál még 2010 őszén, a kedvtelésből tartott állatokra vonatkozó kormányrendelet hatálybalépésekor. Akkor sem örültem, most sem örülök, hogy nem tévedtem.
Január elseje óta ennek a jogszabálynak köszönhetően tilos kutyát tartósan láncon tartani. Az ötletet még 2012-ben dobta be a Fehérkereszt Állatvédő Liga. Ez akkor is jó reklám volt a szervezetnek, és az ma is: állatvédő körökben. Csakhogy sem az alapítvány, sem a vele együttműködő Orbán-kormány állatvédelmi szakértői nem mérték fel, hogy a rendeletmódosítás hatálybalépésével milyen anyagi és erkölcsi terhek járnak.
Január elseje óta tudjuk: az anyagi teher főleg falun, a tanyavilágban a kennel- és kerítésépítések miatt érzékelhető, az erkölcsi teher pedig az ellenszenv az állatvédőkkel szemben szerte az országban. Ez elsősorban abban nyilvánul meg, ahogy a gazdik fogcsikorgatva helyezik el a menhelyeken, a gyepmesteri telepeken a láncról „lekapcsolt” kutyákat, hogy tegyenek velük az állatvédők, amit akarnak. (Csak Battonyán az év első öt napján közel száz leadott kutya került el így a gazdájától.)