A minap a fiam részt vett a Parlament szervezésében a Demokráciajátékban. Két évvel ezelőtt volt már egy hasonlóban része, s mindkétszer nagy élményekkel tért haza. Kétlem, hogy én lennék egyedül, aki korábban nem hallott erről a kezdeményezésről, így első alkalommal nemcsak a gimnazistáknak kiosztott anyagot, de a neten elérhető információkat is átböngésztem.
A játék lényege, hogy évente négy alkalommal négy-négy különböző gimnázium meghívást kap a Parlament felsőházi termébe, ahol egy nap alatt – előzetes felkészülés után – modellezik a törvényalkotás folyamatát (frakcióülés, bizottsági ülés, plenáris ülés, szavazás stb.). Négy különböző álláspontból elindulva a nap végére egymással konszenzusra jutnak (rosszabb esetben, ahogy az életben is gyakorta – a konszenzus elmarad), az adott törvényjavaslatot keresztül viszik a „Házon”, és azt törvényerőre emelik. A program végén sajtótájékoztatót tartanak, és újságírók faggatják őket a szavazás eredményeiről.
Fiamék gimnáziuma (Balassi Bálint Nyolc évfolyamos Gimnázium) ez alkalommal a „JövőNyárért Egyesülés” színeiben indult – no, nem a választásokon, így a mandátumaikat ők és a többi párt (Tavaszi Megújulás Szövetség, Ősz-ülők Társasága, Téli Menedék Fórum) is csak és kizárólag erre az egy napra és játszásiból kapták –, és arról vitatkoztak, majd végszavaztak, hogyan változtassák meg a fiatalokat is érintő alkoholtörvényt.