Húsz éve a Népszabadság moszkvai tudósítója elképedve ült dolgozószobájában, és nézte a tévében, ahogyan a csecsen fővárost, Groznijt valakik megtámadják. Csecsenföld az Oroszországi Föderáció része volt, ezért érthetetlennek tűnt,miért nem védi meg az orosz hadsereg. Illetve az Észak- Kaukázusból akkor már jó ideje egyre erősebb szeparatista hangok érkeztek, Dzsohar Dudajev volt szovjet tábornok, csecsen elnök függetlenségről álmodott, érett a konfliktus a Kremllel. Ám Moszkva vehemensen tagadta, hogy köze lett volna a katonai akcióhoz.
Arra sosem érkezett magyarázat, hogy ki az ördög tud több mint negyven harckocsit, jó pár páncélozott szállító harcjárművet, tucatnyi vadászbombázót és helikoptert, összesen nagyjából háromezer fegyverest bevetni Oroszország területén. Utólag már tudni lehet, mi történt. Azt is, hogy Mihail Kolesznyikov vezérkari főnök és stábja közvetlenül a támadás előtt a hadszíntér közelébe, Mozdokba települt.
A hadművelet közvetlen parancsnoka egy Gennagyij Zsukov nevű tábornok volt. Az előkészületeket Pável Gracsov védelmi miniszter rendelte el, a politikai döntés pedig Borisz Jelcin elnöktől érkezett.