A fideszes hírmachinátorok a brókerbotrány kapcsán ismét elővették a már sokszor bevált csodafegyvert, a szómágiát, a szavakkal történő megtévesztést, csalást. Emútnyócév, gyurcsányahibás, bukottbaloldal, rezsicsökkentés. Ismerős fordulatok.
Most azt mondják, a brókerbotrány valójában a baloldal támadása a keményen dolgozó emberek ellen. Nem zavarja őket, hogy ez az állítás köszönő viszonyban sincs a valósággal. A sorozatban talán legnagyobb csalás főszereplője egyenes vonalon volt bekötve Szijjártóhoz, rajta keresztül és a focivonalon – Győri ETO, MLSZ – Orbánhoz. A politikai mágiának, a valósághamisító csalásnak a lényegét a Fidesz tudja és alkalmazza is. A kimondott szavak, mondatok nem a valóság leírását, nem a tényszerűen megfigyelhető jelenségek azonosítását szolgálják, hanem az embereknek a valóságról kialakított képét formálják. A politikai mágusok a valóságot hamisítják meg. A brókerbotrányt a baloldal eltussolni akarja – mondják a szómágus-machinátorok –, míg a keményen dolgozó emberek érdekeiért éjt nappallá tevő kormány, élén a kormányfővel, meg akarja védeni az ő pénzüket (a nyugdíj-megtakarításokat is azért lopták el!), és meg akarja büntetni a keményen dolgozó embereket kiszipolyozó gaz brókereket. Tényleg? –kérdi bociszemekkel a részletekkel nem foglalkozó, azokat nem, vagy csak kevéssé ismerő polgár.
Nem igaz, hogy a képzett, az átlagosnál műveltebb, egyetemi diplomával rendelkező fideszes potentátok – Orbán, Kövér, Lázár, Rogán és a többiek –, akik alkalmazzák ezt a mágiát, nem tudják, hogy amit mondanak, az a valóság meghamisítása, hazugság. Tudásuk nagy valószínűséggel arra is kiterjed, hogy a tudományos eredményeket, esetünkben a neurolingvisztikai törvényszerűségek hatásmechanizmusát, a stigmatizációt, az előítéletes gondolkodás és cselekvés szociálpszichológiai törvényszerűségeit hogyan lehet alkalmazni a politikai gyakorlatban. De a háttérben dolgozó embereik biztos, hogy rendelkeznek ezzel a tudással: megkomponálják a mágia elemeit, s a színpadon álló szereplők, szerepüknek megfelelően felmondják a mágikus szavakat. És a mágia hat. Különösen akkor, ha a valóság árnyalt bemutatására az egyik oldalon, és a valóság részleteinek megismerésére a másik oldalon nincs mód.