Nehogy azt higgyük, hogy az állástalan tanárnő egyedül van, kirúgott fizika- és matektanárok állnak lesben, és ez társadalmilag kifejezetten hasznos. A beugrás ugyanis ma már az élet minden területén csak jobbat hozhat, mint ami van. Néhány évvel ezelőtt egy mátészalkai bírónő borzolta a kedélyeket azzal, hogy súlyos leterheltsége okán maga helyett a lányát küldte be a tárgyalásra, aki aztán szakképzettség nélkül is meglepően bölcs és igazságos ítéleteket hozott.
Ha azt vesszük, hogy még mindig túl sok a pedagógus az országban, s a bérükkel meg a folytonos krétarendelésükkel csak viszik a pénzt az iskolákat fenntartó Kliktől, akkor még gazdaságos is a beugrás. Az nem lehet, hogy egy átlagos, harmincfős osztály ne tudjon produkálni két-három olyan szülőt, aki képes néhány szót összefüggően elmotyogni; ha Czunyiné köznevelési államtitkár asszony barátnőjéből gimnáziumi igazgatót lehetett csinálni, akkor egy átlagos háztartásbeli anyuka miért ne tudna egy osztályt akár a ballagásig is elvinni, aminek fejében a Klik díjat is felszámolhatna terem- és diákhasználat címen.
Jó is, hogy ez eszünkbe jutott, mert nemrég írtunk egy nagyatádi nyugdíjasról, aki a fájdalomtól nem bírta kivárni, hogy időpontot kapjon az érműtétjére, ezért saját kezűleg vett ki otthon a combjából egy félcentis vérrögöt, a későbbi kórházi vizsgálat szerint eredményesen, mert mindjárt helyreállt a keringése. Akkor lényeglátón mutattunk rá, hogy igen, ez a jövő útja.
A kormány most azt hiszi, hogy a menekültáradat árnyékában nem veszi észre a lakosság, hogy a magyar reformok továbbra is zökkenőmentesen működnek, az oktatás és az egészségügy kifejezetten szárnyal, intézményei pedig a módszereiket tekintve felnőttek a kabinethez. Ezt azért mondjuk, mert a nagyatádi önműtő nyugdíjas már meg is kapta az ügyvédi felszólítást, hogy a betegségére vonatkozó összes dokumentumot adja át. A hírek szerint ugyanis a kórház be akarja perelni az önerősen meggyógyult férfit; magunk is kíváncsian várjuk, hogy milyen címen.
Már azon túl, persze, hogy a férfi egy műtéti beavatkozás örömétől fosztotta meg a kórházat, hiszen, mint általában a magyar egészségügyi intézményeknek, nekik is lasszóval kell fogniuk a betegeket. A per kimenetele mindazonáltal kérdéses, a honi viszonyokat ismerve még az is előfordulhat, hogy a kórház kéri majd a műtét előtti állapot visszaállítását; kérdés, hogy megvan-e még a vérrög.
A szerző az Élet és Irodalom munkatársa