Gyűrűcsere az Adria mélyén
A szertartás nyolc méter mélyen zajlott, ahova csak a tanúk kísérték el az ifjú párt. A fürdőruhás násznép aztán fejesugrásokkal üdvözölte őket, mint friss házasokat. A tavaly szeptemberben Zadar mellett megtartott magyar búváresküvő - amelynek a helyi lapok is csodájára jártak - a férj, Pásztor Attila ötlete volt, aki nemcsak szerelmese, de oktatója is ennek a sportnak.
Attila több éven keresztül munkával töltötte a nyarakat a horvát Adria partján, a különleges lagzi megszervezéséhez így viszonylag könnyen talált helyi segítséget a dalmát munkatársai és barátai között. Mivel magyarok hivatalosan csak igen bonyolult módon, és számtalan papír beszerzése után fogadhatnak egymásnak örök hűséget Horvátországban, Szilvia és Attila először Veresegyházon mondta ki a boldogító igent, a víz alatti, második gyűrűváltásukra pedig a násznépet szállító hajó dalmát kapitánya bólintott rá.
Az utazási irodákat egyre több magyar pár keresi meg azzal, hogy horvátországi házasságkötésről érdeklődjenek, nekik elsősorban romantikus helyszíneket tudnak ajánlani, ügyintézést nem. Így a legtöbben inkább itthon tudják le a hivatalos részt, és csak a lagzit viszik át a határ túloldalára.
A németek kicsit könnyebb helyzetben vannak az adriai esküvőszervezésnél, mivel Németországban egyszerűbb elismertetni a külföldön kötött házasságokat. A Sibenik mellett élő Astrid Lamparskinak és Ulrich Vossnak például számos olyan honfitárs ügyfele akad, akik a Krka folyón átívelő, fantasztikus zuhatagokra tekintő hídon kelnek egybe. A Voss házaspár is itt házasodott meg, saját tapasztalataikra építették fel aztán az anyakönyvvezetőtől ünnepi ebédig, mindent biztosító, "napesküvő" elnevezésű szolgáltatásukat.
Pásztor Attila is élete legszebb élményei közé sorolja a tengerben kötött házasságát, így ő is fontolgatja, hogy búváresküvők összehozásával is foglalkozna a jövőben. Ez a mulatság azonban nem olcsó, mivel költségként a násznép minden tagjára minimum 20 ezer forintot kell számolni.
Horvátország egyik leghíresebb nászutasa Agatha Mary Clarissa Miller volt, azaz a világon Agatha Christie-ként ismert krimiírónő, aki 1930 szeptemberében Dubrovnikban pihent a nála 14 évvel fiatalabb régészasszisztenssel, Max Mallowannel megtartott, második esküvője után. Ifjú házasoknak ideális adriai nászútra egyébként az Osztrák-Magyar Monarchia idején felépült, ma is működő horvát világítótornyok ajánlhatók. Jelenleg tizenegy bérelhető ki közülük, de vigyázat, főleg a világtól tényleg teljesen elzártak oly annyira népszerűek, hogy már áprilisban előre betöltik őket.