Betegségelhárító Madonna Dozmaton
A szomszédos Nardán XV. századi katolikus templomot, a felsőcsatári szőlőhegyben pedig - a vasfüggönymúzeum fölött - olyan kápolnát találunk, melyben szenteket ábrázoló barokk kőszobrok díszlenek. Vaskeresztes vulkánjának látványa viszont nemcsak a szemnek gyönyörű, hanem a szájnak is, hiszen jófajta vörösborok hazája. A Pinka-patak pisztrángjai megkóstolhatók a sporthorgászok borházában.
Aki pedig arra is veszi a fáradságot, hogy a szomszédos Dozmaton körülnézzen, különleges élménnyel lesz gazdagabb. A ma 210 lelkes faluban ugyanis Árpád-kori műemléket, a Szent Györgyről elnevezett plébániatemplomot találja.
A Muzsla-forrás dombján a temetőben áll az egyhajós építmény. A szentély nyolcszögletű, tornya a bejárattal együtt nyugati oldali, alá kriptát építettek. Művészettörténészek szerint egyes stíluselemei a nem messzi jáki Benedek-rendi apátsági vagy a cisztercita rend építési hatásait mutatják. A község rendezettsége középkori települést feltételez. A korabeli Egyházasdozmat elnevezés az Árpád-kor egyházszervezésére utal. A templom körüli épületek azt bizonyítják, hogy a falu nemzetségi szállásterület volt. Első írásos emlékek szerint a templom már 1453-ban állt. Falai római kori sírköveket - köztük Publius Maecius Sabinusnak, a XV. Apollinaris legio veteránjának állítottat (a Savaria Múzeumban őrzik) - is takarnak. Érdekesség, hogy az alapok római kori villára épülhettek. Erre a tájolásból lehet következtetni.
A ma is nyitva tartó templom legértékesebb, ritkaságszámba menő kincse a fából faragott Mária a Gyermekkel-szobor. A XVI. század eleji, rúdra szerelt alkotás azt ábrázolja, hogy Madonna a felhőkből emelkedik ki, hosszú haja a hátára hull, rajta a testtel egybefaragott sugaras napkorongarc. Ikonográfiai gyökere részben a magyar mitológia napasszonya, mely a döghalállal pusztító sárkánytól menti meg fiát, s elrejti háta mögé, de a besugárzás elpusztítja a betegséget. Így alakul át a szobor betegségelhárító Madonnává.
A templomkarzat alatt egy gótikus zárókőből faragott szenteltvíztartó látható. A XVIII. századból való a gazdagon díszített főoltár, a két mellékoltár és a szószék. A Szent György-képet idősebb Dorfmeister István készítette. A templom 1690-ben leégett, majd 1707-ben barokk stílusban újjáépítették. Az évszázadok során háborúk, tűzvészek pusztították. A település lakossága azonban mindig újjáépítette. 1936-ban Steffek Albin kifestette, de a II. világháború után romos állapotban volt. Felújítása 1993 óta folyik.