Hantás Flóra magáért beszél
A Ruszwurm arról is nevezetes, hogy elsőként nyitott mindazon budapesti cukrászdák közül, amelyek a régmúltból máig fennmaradtak. A Szentháromság utca 7.-ben kevés híján kétszáz éve, 1827 óta boldogítják az édesszájúakat. Nemcsak az üzlethelyiség és a név ilyen régi, hanem a bolt berendezése is. Ma is azon a cseresznyefából készült pulton át szolgálják ki a vendégeket, amelyet mahagóni berakásokkal alkotott meg egy krisztinavárosi asztalosmester az 1830-as évek elején.
Százötvenedik születésnapjára szép ajándékot kapott a tengerentúlról a Gerbeaud: meghívást Tokió luxus-bevásárlónegyedébe, a Ginzára. A japán Gerbeaud-ban kínálják majd az ínyencségeket, amelyeket a Vörösmarty téri üzletben ismertek és szerettek meg a japán turisták annyira, hogy otthon sem akarnak lemondani az élvezetükről.
A Gerbeaud igazgatója, Pintér Katalin azt vallja, a cukrászipar jellegzetesen magyar készítménye a dobostorta, a Gerbeaud-szelet és a Gerbeaud-torta, de hozzáteszi: a magyar sütemények a török és a svéd készítmények között félúton, a túlcukrozott édességek és a sós torták között helyezkednek el. Auguszt Elek, aki 1870-ben kapott hatósági engedélyt tabáni cukrászdájának megnyitásához, boldog lenne, ha a fellegek közül lenézve látná, hogy neve és alkotása - hála öt generáció Augusztjainak - 139 éven át fennmaradt. Már három budapesti üzletben kaphatók az Auguszt specialitásai, amelyek között vezető helyet foglal el a Hantás Flóra. Ez nem más, mint levendulavirágban megforgatott, őszibarackdarabokkal díszített, leheletkönnyű citromkrémmel töltött mandulás piskóta. Itt a Hauer cukrászda következne, amely megélt több mint 120 évet, de néhány esztendeje lehúzta a redőnyt.