Medvetour Berlinben

Az ötlet az Amelie csodálatos élete című filmből származik, csak itt a kerti törpe helyett szőrmeállatkák utaznak.

48 óra Prágában

Bármilyen járművel vagy irányból is érkezünk Prágába, a városnézést érdemes azzal kezdeni, hogy elmetrózunk a Mustek megállóig.

Athén új múzeuma

Egy euróba kerül majd a belépő az athéni új Akropolisz Múzeumban.

Turistakártya Gdanskban

Lengyelországban a hármas városban is van már Gdansk- Sopot-Gdynia Plus Kártya.

Tutajjal a föld alatt

Dél-Lengyelország, más néven, a Malopolskie vajdaság két fővárost is tartogat: az egyik az ország történelmi (Krakkó), a másik a téli (Zakopane) centruma.

 

Királyi vár - újrateremtve

Aki Varsó óvárosában a lengyel királyok palotáját felkeresi, nehezen hiszi el, hogy ezen a helyen az ötvenes-hatvanas években nem állt semmi. Illetve mintegy negyven centi magas falmaradvány jelezte az egykori büszke vár alaprajzát, mert maga az épület - amelyet a XVI. század elején építettek fel, miután III. (Wasa) Zsigmond király Krakkóból ide helyezte át az ország fővárosát - a második világháborúban megsemmisült, hasonlóan Varsó 85 százalékához.

A szörnyű pusztulás nyomán a lengyelek egy ideig azt fontolgatták, hogy a várat nem is építik újjá, meghagyják üres helyét mementónak. Ám miután dicséretes erőfeszítéssel helyreállították a történelmi Óvárost, benne a patinás főtérrel, a Rynekkel, felülkerekedett az az álláspont, hogy a várat is fel kell építeni. Ez a 70-es években sikerült is, olyannyira, hogy ezek után az Óvárost - mint az egyetlen ilyen jellegű városrész-rekonstrukciót a világon - 1980-ban felvették az UNESCO kulturális világörökségének a listájára.

Varsó látogatói nem tehetik meg, hogy ne keressék fel a történelmi városmagot, s ha idejük engedi (és rászánnak 20 zlotyt), be kell térniük a Várba is. A palota belsejének látványa jócskán felülmúlja annak külső képét, a közismerten kitűnő lengyel építők, épületszobrászok, aranyozók mesteri munkát végeztek, tulajdonképpen csak régi metszetek, fotók alapján, mert amúgy - mint a bevezetőből kitűnt - egyszerűen nem volt mit restaurálni. A költségeket népi adakozásból fedezték, az utóbbihoz jelentős mértékben hozzájárultak a külföldön élő lengyelek, mindenekelőtt a nyolcmilliós amerikai diaszpóra. A trónterem, a fogadótermek, a különféle lakosztályok mellett a háborúból valami csoda folytán megmaradt régi eszközök, bútorok alagsorbeli kiállítása is megér egy sétát, csakúgy, mint azok az időleges tárlatok, bemutatók, amelyeket egy-egy aktuális téma köré alakítanak ki a szervezők (jelenleg éppen a XX. század első felének polgári Lengyelországáról szól a fotókkal és eredeti tárgyakkal illusztrált, rendkívül sokrétű kiállítás).

A várban is fellelhetjük az évszázados magyar-lengyel kapcsolatok nyomait: az egyik pompás teremben közös történelmi alakjaink: I. (Nagy) Lajos király, leánya, Hedvig (Jadwiga) királynő, illetve Báthory István erdélyi fejedelem és lengyel-litván uralkodó képe is ott látható a freskók között. Az óvárost határoló várfal emléktáblái sorában pedig felfedezhetjük a második világháború idején a lengyelek legismertebb magyarországi mentőjének, idősebb Antall Józsefnek bronz domborművét.

A vár a Zsigmond-oszloppal
A vár a Zsigmond-oszloppal
Top cikkek