Végleg lehúzta a rolót Láng György híres New York-i étterme
A Wall Street-i összeomlás után egy évvel a krízis hatásai elérték a legpatinásabb New York-i vendéglátóhelyeket, amelyek közül most több is bezárt. A legutóbbi nagynevű áldozat a Manhattan Upper West Side részében található Cafe des Artistes, a magyar származású Láng György étterme. A székesfehérvári születésű Láng György 1975-ben vette meg az éttermet feleségével, Jeniferrel. Láng társával, Ronald S. Lauderrel 1991 őszén a budapesti Gundel-éttermet is megvásárolta.
A Cafe Des Artistes 1917-ben nyílt meg, művészek, üzletemberek, újságírók és politikusok kedvelt találkozóhelye lett. Az éttermet a közönség Woody Allen a Rejtélyes manhattani haláleset című filmjéből is ismerheti. A Cafe Des Artistes augusztusban szabadság miatt zárt be, azt ígérve vendégeinek, hogy szeptemberben újra kinyit. Erre azonban már nem kerül sor, az étterem ajtajára kihelyezett tájékoztatás szerint végleg lehúzta a rolót.
"Nagyon szomorú nap a mai. Olyan ez nekünk, mintha valaki meghalt volna a családban" - nyilatkozta az étterem társtulajdonosa, Jenifer Lang a New York Times-nak. Lang elmondta, az utóbbi tíz évben kétmillió dollárt fektettek be az étterembe.
A problémák a tulajdonos szerint nem most kezdődtek, évek óta csak nagy nehézségek árán tudták fizetni a dolgozói béreket és a járulékokat, a gazdasági válság csak súlyosbította a helyzetet. Az étteremben néhány éve szakszervezet alakult, a dolgozók most az elmúlt évek juttatásai miatt indítottak pert - a New York Times szerint ez volt a bezárás közvetlen oka.
Az európai konyhájáról híres Upper West Side-i étterem sorsára jutott az Upper East Side-on álló La Goulue is, amely 36 év után zárt be. A La Goulue tengeri fogásairól és újításairól volt híres a vendégek körében.
Az NPD Group marketingcég összesítése szerint az utóbbi egy évben összesen 512 étterem zárt be New York-ban. Gyorsan rendeljék meg az utolsó szuflét, mert Manhattan legelőkelőbb éttermei közül sok bezár - fogalmazott a Daily News napilap gasztronómiai blogja, amely "mészárlásnak" nevezte a kialakult éttermi válságot.