Tavaszi irodalmi kalandok
Idén tavasszal három fontos irodalmi helyszín is megújul – ezeket már most érdemes beiktatni a tavaszi kirándulásunk programjába. Március 15-én megnyílik a szalkszentmártoni vendégfogadóban látható megújult Petőfi-kiállítás. Az épületet Petőfi édesapja bérelte 1844–45-ben, a költő öt hónapot töltött itt szüleivel: itt írta az utókor számára fontos Felhők ciklust és további 112 verset is.
Május nyolcadikán nyílik meg Balatonfüreden a teljesen felújított Jókai-villa, ahol az író az Aranyember című regényén dolgozott. A kiállítás kultúrtörténeti jelentősége, hogy eredeti tárgyakat is felvonultatva mutatja be, milyen lehetett az írófejedelem és a primadonna Laborfalvi Róza nyári rezidenciája az 1870-80-as években. A különböző életkorú látogatókat számos interak tív lehetőség, film, játék és rejtvény várja.
Május kilencedikétől látogatható Kőszegen a Pannon Irodalmi Örökség Háza a Sgraffitós-házban, amelyet Ottlik Géza Iskola a határon című regénye tett halhatatlanná. A kiállítás újdonsága, hogy egybegyűjti a pannon irodalmi örökség főbb alakjait, bemutatja Békássy Ferenc,Faludy Ferenc, Ottlik Géza, Berzsenyi Dániel, Nagy Gáspár, Weöres Sándor kötődését a tájhoz és kultúrához.
A Magyar Irodalmi Emlékházak Egyesülete (MIRE) idén bővítené a Literatúra programot is. A Vas megyei és iszkázi túra után a tervek szerint a Magyar Turizmus Zrt.-vel együttműködve mind a hét régióban ajánlanának a költőkhöz, írókhoz kapcsolódó irodalmi helyszíneket összekötő túrákat az utazóknak. „Fontos, hogy az irodalom a természeti-kulturális látnivalókba beágyazottan jelenjen meg, tehát legyen például a fürdőben egy prospektus a közeli irodalmi emlékházról” – mondja a program egyik koordinátora, Gulyás Gabriella.
A program 2010-ben folytatódik. Teljes megújulás előtt áll a balatonszárszói József Attila Emlékház is: a Petőfi Irodalmi Múzeum a Somogy Megyei Múzeummal közösen európai uniós pályázati forrásokból újítja meg a kiállítást a villaépületben, ahol a költő utolsó heteit töltötte. Az új kiállítás december elején nyílik meg.
2008-ban az Oktatási és Kulturális Minisztériumtól a Petőfi Irodalmi Múzeum országos feladatként kapta meg az irodalmi emlékhelyek megújítása programjának kidolgozását és koordinálását. A múzeum egy hétéves tervet dolgozott ki, melynek egyik elemeként létrejött a Magyar Irodalmi Emlékházak Egyesülete (MIRE) is. A 66 irodalmi emlékház és a 148 irodalmi emlékhely jogi státusza ugyan különböző, ám a megújulási folyamatot a PIM szakmailag felügyeli és számos esetben szervezi. A legújabb tervek szerint jövőre a határon túli területek irodalmi emlékhelyeit is bevonják a programba.