Incselkedők és a groteszk vízköpő
A legtöbb az egykori sugárúton, a mai Andrássy úton található. Noha a Podmaniczky utcánál pucérkodó Szigonyos női akt arca csúnya, és testét az idő sem kímélte, a francia művész, Louis Michel Victor Mercier anno még nem sejtette, hogy szobra milyen kalandos utat jár majd be fővárosunkban: 1927-ben például áthelyezték a Gellért-hegy vízműtelepére. A második világháború után visszakerült eredeti helyére. Az alatta álló díszkút otthona sokáig egy neoreneszánsz kútház volt, aztán a műremeknek nyoma veszett. A mostani kőmedence már csak másolat.
Terézvárosban számos díszkútra lelhetünk, például a Hunyadi téren álló öntöttvas ivókútra, a Liszt Ferenc tér 10. udvarán található horganyból öntött kútra (1885 Ybl Miklós, Mátrai Lajos) vagy a Nyugati pályaudvar csarnokában méltatlanul elhanyagolt, neoszecessziós, műkőből készült alkotásra.
Ám mégis a terézvárosi plébániatemplom mögött látható Oroszlános kút az, amely a leghíresebb. A névadás mögött semmi ördöngösség nincs: oroszlánfejes vízköpők díszítik a kutat, amelynek tövében gyakran megpihennek a turisták, járókelők. A Kasselik Fidél tervei alapján készült, 1805-ben felállított kút tetejére harminc évvel később szobor is került.
- Sok évvel ezelőtt, 1835-ben Bauer Mihály szobrász megbízást kapott a kútszobor kifaragására, amely majdnem pontos másolata Antonio Canova Béke című szobrának - meséli az építészmérnök, helytörténész, Vízy László.
Canova szárnyas angyala bal kezében lándzsát tart, jobb karjával fatörzsre támaszkodik. Ám a Bauer-féle Béke szobron az angyal jobb kezével nem kőtömböt, hanem vesszőnyalábot, úgynevezett fascest támaszt, amely a rómaiak háborús jelképe - teszi hozzá. A kút a XIX. század végén átkerült a Népligetbe, Bauer Béke szobrát leválasztották róla, amely azóta törött szárnyakkal, megcsonkított karokkal árválkodik a parkban. Az Oroszlános kutat 1998-ban rekonstruálták, és ismét felállították, ám nem a Béke szobor, hanem egy Madarassy-féle változat került fel rá.
- Még szemfülesnek sem kell lennünk ahhoz, hogy észrevegyük: ha az oroszlános vízköpőkkel szemben állunk, a szobor nem ránk, hanem a Zeneakadémia felé néz - mondja Vízy László.
Oroszlános vízköpővel ugyan nem, de régi pompájában tündöklő díszkúttal találkozhatunk az Andrássy úti Krausz-palotában: vízhordó leány nyakát próbálja megcsókolni egy férfi 124 éve. Az Incselkedés című szobor Donáth Gyula alkotása. A zsánerjelenetet ábrázoló dombormű alatt ott díszeleg a kút, amely rég kiszáradt.
A Zeneakadémia ornamentikus motívumai, mozaikfestményei, és frízdíszítményei között 1907 óta áll méltóságteljesen egy szökőkút: a kagylókból, tengeri csigaházakból kirakott groteszk vízköpőből csak néhanapján csordogál a víz. Egyszerre misztikus és hátborzongató a vízköpő szemeibe nézni: úgy érezzük, ha rozsdás szájából folyni kezdene a víz, mérget köpne ránk.
Pedig csupán az életet jelentő vízsugarak törnék meg a Zeneakadémia méla csendjét.