A brigadéros, az ő tarpai népe és a szatmári szilvapálinka
A kuruc ruhákat idén varratták. Micsoda menet volt az májusban, amikor beöltözve, hatlőcsös szekéren áthajtattak Kárpátaljára! Még a hivatal kemény szíve is meglágyult, megnyílt a szigorúan őrzött határ. A tarpaiak azóta állandó határátkelőhelyről ábrándoznak, polgármesterük pedig animátorokról. Olyan helybéliekről, akik viseletben fogadják a vendégeket a főtéren, házuk kapujában, programokat kínálnak, lőcsös szekéren kocsikáztatják őket a tarpai tanösvényen. Lehet, pár év múlva már tisztára úgy fogjuk érezni magunkat Tarpán, mintha a kuruc időkbe csöppentünk volna.
Esze Tamásnak, II. Rákóczi Ferenc kuruc brigadérosának, a talpasok legendás vezérének köszönhető, hogy a fejedelemtől hajdúvárosi kiváltságot kapott a szatmári település. És ott a szilva. - Ha kell, lovagi ruhát öltök, és pálinkalovagként a térség fantasztikus értékét, a szilvapálinkát hirdetem, a fogyasztását népszerűsítem. Pálinkázni annyi, mint kalandozni az ízvilágban. Nem azt jelenti, hogy megiszunk három decit, és berúgunk - mondja dr. Kelemen Béla, aki szerint akkor hiteles a gazda, ha azonosulni tud a termékével.
Mesél, s már látom magam előtt, ahogy a vendégei hazatérve mondják a szomszédoknak: "van ott egy lovag, aki a kedvünkért felvette a lovagi ruháját, köszöntőt mondott a saját szilvapálinkájával, amit a kertjében termett szilvából főztek, és abban az eperfa hordóban érlelték, amelynek minden dongája tarpai - mert annak az eperfának a rönkjéből készítette egy erdőbényei kádár, amelyik nemrég még a lovag kertjében állt.
Tarpa főanimátora vallja: az országban nincs még egy olyan szilvapálinka, mint amilyet Szatmár-Beregben főznek. Ha ezt kóstoltatja a gazda, és még speciális vendéglátással is tetézi, portáján különleges atmoszférát teremt, annak híre megy. Nincs jobb, mint mikor az ember a saját elidegenedő életritmusából egy időre kiszáll, megállítja az időt, és csak arra koncentrál, hogy a tűzön fő a finom étel, közben pedig jól érzi magát abban a társaságban, amelyikkel poharazgat. Tarpán áll 19 műemlék ház, egy-kettő rendben van, de micsoda élet lenne azokban, ha animátor gazdák élnének ott!
A tarpai Nagy-hegyre megyünk, hamarosan ez a hely lesz az, ami miatt érdemes ide ellátogatni. Pedig egy részét már rég elhordták - sok ház alapja épült az itt bányászott kőből. A "harapás" helye viszont beindítja a fantáziát, szabadtéri rendezvények helyszíne lehet. A tetőre 15 méteres kilátót terveznek, de a látvány így is pazar: alig 30 kilométerre húzódik a Kárpátok vonulata, tiszta időben látni a munkácsi várat.
- Tessék ide leülni egy pohár borral, és nézni a várat, a Kárpátok csúcsait - mondja a tarpai polgármester, majd pászkával és idei cseresznyelekvárral kínál.
Mi szájnak ingere
Az igazi gyümölcsjoghurt receptje: 1 liter házi tejből készült aludttejhez 10 deka aszalt szilvát keverünk, 20 deka szezonális gyümölcsöt, továbbá mézet és fahéjat. Az egészet összeturmixoljuk. Igazi energiabomba.
A málékenyérhez a tengeri a tarpai kertben nő, kemencében sül, adunk hozzá mangalicaszalonnát, kertben termett zöldséget, aludttejet, gyümölcsöt, pálinkát és bort.
Amit látni érdemes
Észak-Tiszántúl egyetlen fennmaradt szárazmalma, mely a XIX. században épült.
Vele egyidős a magtár (ma tájház, itt található a helytörténeti gyűjtemény).
A gótikus stílusú református templom.
A szőlőhegyet övező tanösvény, amely a környék élővilágát és a térség természetközeli gazdálkodásának főbb jellemzőit mutatja be.