Sárvár: a természet adta kincsek városa
A hatvanas években a kőolajkutatók aranynál is értékesebb kincset találtak: gyógyvizet. Ritkaság, hogy a föld mélyéről kétféle gyógyvíz tör fel Sárváron. Az egyik az alkáli hidrogén-karbonát-tartalmú gyógyvíz, a másik forrás pedig a 83 fokos, magas sótartalmú gyógyvízzel szolgál.
A város szimbóluma a reneszánsz várkastély - a Nádasdy- várban. Jellegzetes kaputornyával és a várárkon átívelő boltíves hídjával a nemzeti örökség része. Magyarország azon ritka műemlékei közé tartozik, amelyek az évszázadok viharait épségben vészelték át. A Nádasdyaknak másfél évszázados sárvári birtoklása idejére esett az átmenet a reneszánszból a barokk művészeti stílusba. Amíg az udvarban a reneszánsz árkádsor tekinthető meg, addig a díszterem és a szomszédos szalonok barokk stílusúak.
A vár és a múzeum legszebb része a díszterem. A csodálatos freskók II. Nádady Ferenc csatáit ábrázolják. A szalonok berendezése évszázadok bútorművészetét gyűjtötte össze. A vár különlegessége Európa egyetlen önálló huszártörténeti kiállítása.
A vár belső udvara nyáron színházi rendezvényeknek, koncerteknek, kulturális fesztiváloknak, szüreti mulatságnak és vásároknak ad otthont. A parkon keresztül sétálva jutunk el a szomszédos arborétum bejáratához. Megcsodálhatjuk a több száz éves platán- és tölgyfákat, a gyönyörű mamutfenyőket. A száznál is több különleges növényfajta megismerése kikapcsolódás az ide- látogatóknak - kicsiknek és felnőtteknek egyaránt. Az arborétum alatt két patak folyik egymásba, valamint egy csodálatos kis tó partján megpihenve elmélázhatunk a természet adta szépségeken.
A fürdő mögött több tóból álló csónakázó- és horgásztó található, ahol kiépített utakon, hidakon átkelve ismerkedhet meg a látogató az élővilággal, illetve adhatja át magát a csendnek és a nyugalomnak, esetleg a pecázásnak. A tó körül vezetett nordic walking túrán is részt lehet venni. (V. V.)