Oázis a kiskunsági sivatagban
Szeptember 26-án lesz a Szüreti Fesztivál, a nyár utolsó nagy rendezvénye a kiskunmajsai Jonathermál gyógy- és élményfürdőben. Ilyenkor fölelevenítik a település régi szokásait: a vendégek szüretelhetnek, szőlőt préselhetnek, paprikát fűzhetnek, lehet szilvalekvárt főzni, tököt faragni - meg persze enni-inni, fürödni, és akinek kedve van, hajnalig táncolni. A kiskunmajsai fürdő évelő rendezvényei közül a legfontosabb a Húsvéti Kempingtalálkozó, a Fürdőmajális, július-augusztus fordulóján a Sör-Fürdő Fesztivál és a már említett Szüreti Fesztivál. Szilveszterkor bálozni lehet, pünkösdkor pünkösdi királyt választani.
Idén ünnepelték meg a fürdő átadásának 25. évfordulóját. Szikora Gyula, a fürdőt üzemeltető Jonathermál Zrt. elnök-vezérigazgatója az évfordulós ünnepségen is megemlékezett róla: a kiskunmajsai gyógyfürdőt az egykori Jonatán Termelőszövetkezet létesítette, miután a korábbi kutatófúrások olaj és földgáz helyett "csak" termálvizet találtak. A jövőbe látó elnököt, dr. Vedres Ferencet sokan kinevették eleinte: hogyan képzeli, hogy majd vendégek jönnek fürdeni a kiskunsági forró homoksivatagba? Azóta körülbelül 500 házból álló üdülőfalu épült a fürdő szomszédságában. A tulajdonosok egy része külföldi - többek között svájciak, németek, osztrákok telepedtek le tartósan, de kiadó ház vagy szoba is szinte mindig található a faluban. Az 1995-ben elhunyt alapítónak ma mellszobra áll az élményfürdő közelében - a mai vezetők minden lehetséges alkalommal megkoszorúzzák.
A fürdő melletti motel épületében 120 személyes konferenciaterem üzemel. Szállodájuk még nincs, de már nagyon tervezik. A kempingben egyszerűbb és összkomfortos faházakban lehet megszállni - a szállóvendégek kedvezményes fürdőbelépőt kapnak. Közvetlenül a ház mellett biztonságosan lehet parkolni.
Kezdetben csak néhány szabadtéri medencét, valamint a ma is impozáns, faszerkezetű, fedett csarnokban található gyógymedencéket és a feszített víztükrű uszodát használhatták a vendégek. A gyógyvíz főként idült gyulladásos mozgásszervi megbetegedésekre és nőgyógyászati problémákra gyakorol jó hatást. Reumatológiai szakrendelést lehet igénybe venni, és bizonyos betegségeket az Országos Egészségbiztosítási Pénztár is támogat. Számos egészségügyi magánbiztosító finanszírozza a Jonathermál fürdő gyógykezeléseit. A fürdőkomplexumot három generáció számára tervezték. Ez az ezredforduló környékén teljesedett ki: 2001-ben készült el a 400 négyzetméteres, tízféle attrakciót tudó élménymedence, 2004-ben a sokfunkciós gyermekmedence és a csúszdapark, 2005 óta működik a hullámfürdő. A szabadtéri tóban főként kamasz gyerekek próbálgatják ügyességüket a jéghegy formájú mászókán. Mellette horgásztó - a vidám lárma nem riasztja el sem a halakat, sem a pecásokat. A fürdő hatalmas, 20 hektáros területen fekszik: a legnagyobb tömegben is találhat napos helyet, aki barnulni szeretne és árnyékot a hűsölni vágyó. Bőséges, ízletes és nem drága a büféutca választéka. Helybeli vállalkozók, családtagjaik, alkalmazottaik dolgoznak ott, akik tudják, hogy mennyire értékes megélhetési lehetőség nekik a fürdő, és ez meghatározza a vendégekkel való bánásmódjukat is. A térségben a növekvő verseny miatt is mindent megtesznek a vendégek kényelme érdekében, fejlesztési terveik bejutottak az uniós gyógy-idegenforgalmi pályázat második körébe - noha a Jonathermál fürdő teljes egészében magánvállalkozás, tartják a lépést az önkormányzati támogatást élvező versenytársakkal.
Az árakat a magyar átlagemberek pénztárcája szerint alakították ki. Egy felnőttbelépő 1700, egy gyermekjegy 1400 forint - de érdemes megnézni a részletes árlistát, mert nyugdíjasoknak, családoknak, elővételben vásárlóknak, szállóvendégeknek sokféle kedvezményt kínálnak, és üdülési csekket is elfogadnak.
Info
Megközelíthetőség: az M5-ös autópálya kiskunfélegyházi lejárójától mintegy 20 km.
Részletes információ: www.jonathermal.hu.