Helyükre kerülnek a vásárhelyi szélmalom vitorlái
A munkálatok leglátványosabb része a csaknem tízméteres vitorlák felhelyezése. A szakemberek a feladatot daru segítségével végzik el. A molnárok régen több darabban emelték helyükre az igencsak súlyos vitorlaelemeket, mégpedig úgy, hogy keresztülvetettek egy kötelet a tengelyen, melyet az épület köré tekertek, majd pedig elkezdték forgatni a tetőszerkezetet, így tulajdonképpen maga a malom vált egy csigaszerkezetté - magyarázta Ozsváth Gábor.
A szakember azt is elárulta, a vitorlák gerendája fenyőből, a lécezet - amely akár két rajta dolgozó embert is elbír - pedig tölgyfából készült.
A vitorlák felhelyezését - ami egy-két napig tarthat el - a szerkezet beállítása, "finomhangolása" követi. Ezután akár őrölhetnek is a malomban. A néprajzkutató tervei szerint néhány év múlva az ipartörténeti műemlék látogatói a kenyérkészítés teljes folyamatát végigkövethetik majd itt: a malomhoz tartozó telken búzát termesztenek, az őrlés után pedig a molnárház kemencéjében sütni is lehetne majd.
A Papi-féle szélmalom Hódmezővásárhely főterétől tizenkét kilométerre található. A patinás műemlék 1856-ban épült. A Papi család egészen az 1940-es évekig működtette a malmot. A kis dombra épült, csonka kúp alakú építmény külső átmérője csaknem tíz méter, az épület teljes magassága pedig tizenhárom méter. A téglafalú, zsindelyfedésű háromköves malomban egy kő - jó szél esetén - négy-öt mázsát őrölt óránként. (MTI)