Kelta téboly
Ha a gyerekek az iskolában bretonul beszéltek, azzal szégyenítették meg őket, hogy facipőt akasztottak a nyakukba - így a 70-es évek elejére egy egész generáció maradt ki a nyelvhasználatból. Akkortól kezdve azonban számtalan kísérlet született, hogy újjáéleszszék ezt a kultúrát: úgynevezett Diwan iskolák jöttek létre, ahol óvodás kortól kizárólag breton nyelven folyik az oktatás, számítógép segítségével új szavakat alkottak, népzenei együttesek alakultak, ünnepi alkalmakkor ismét divatba jött a népviselet.
A hagyományok felelevenítésének része a kelta fesztivál, amelyre évek óta száz- és százezrek érkeznek az Atlanti-óceán partján fekvő városba, hogy megnézzék a breton zenészek felvonulását, az ír táncosokat, a skót dudásokat, a népviseletbe öltözött walesiket, cornwalliakat, vagy asturiaikat. Ha röviden jellemezni kellene a fesztivál hangulatát, akkor az önfeledt öröm kifejezés illene rá a legjobban.
Az utcákon végigvonuló, tradicionális kosztümökbe öltözött zenészekhez nők és férfiak, öregek, gyerekek és fiatalok csatlakoznak, boldog mosollyal ropva a hol méltóságteljesen lassú, hol pergő ritmusú, szenvedélyes táncot. A teraszokon egymást követik a spontán élőzenei koncertek, másutt különféle fúvós hangszerek, dudák és a sajátos kelta bagadou versenyeznek egymással. A tömegg nem annyira az elengedhetetlen almabortól, hanem az élményektől megittasulva, mámorosan mulat.
A fergeteges hangulatú fesztivál néhány év alatt olyan hírnévre tett szert, hogy mára a kelta kultúra legjelentősebb eseményévé vált. A résztvevőket a közös gyökereken kívül erős identitástudatuk, a nemzeti tradíciók megőrzésének és továbbadásának vágya hozza a városba. Bretagne egyébként a legjobb példa arra, hogy a kultúra milyen hatalmas gazdasági vonzerő lehet.
z, hogy a bretonok milyen elszántan küzdenek múltjuk megőrzéséért, azt eredményezte, hogy a sajátos arculatú régió jelentős turisztikai központtá vált, és a fesztivál látogatói megnézik Bretagne más nevezetességeit is. Lorientben található egyebek közt a XX. század legnagyobb tengeri erődítménye: a második világháború alatt a városban volt a tengeralattjárók bázisa. Mindenképpen megér egy kirándulást a bresti hadikikötő és arzenál is, csakúgy, mint Saint-Malo. A kalózok egykori menedékhelyén ma Európa egyik legérdekesebb tengeri akváriuma vonzza a látogatókat, akik egy tartályban le is merülhetnek a tengeri élőlények közé. Nantes-ban, Verne Gyula szülővárosában pedig megtudhatják, mit is tartottak olyan vonzónak a "Time" magazin újságírói, hogy Európa legélhetőbb városának nyilvánították.
Mesés látvány Mont Saint-Michel ezeréves apátsága a kerengővel, kolostorral, lovagteremmel. Bretagne a mítoszok földje is. Akit érdekel a kelta fesztivál, azok közül sokan elzarándokolnak a Grál-legendát idéző Brocéliande erdőbe, és biztosan megnézik a több ezer éves carnaci misztikus megalittömböket, melyhez hasonló Európában csak Stonehenge-ben látható.