Egy év két halottal

Egy éven át élt két halott nővérével meg egy döglött kutyával egy fedél alatt egy 70 éves asszony Olaszországban.

Lázadó itáliai prefektusok

A külföldiek kiutasítása eddig az olasz belügyminiszter hatáskörébe tartozott rendkívüli nemzetbiztonsági veszély esetén. Ezentúl a polgármesterek is kitehetik az országból az európai uniós külföldieket.

Romaügyi szóváltás Rómában

"Az olasz csendőrök víz alá nyomják a roma gyerekek fejét!" "Nálatok van Auschwitz, nem itt!" Feszült szóváltással kezdődött az Európai Parlament állampolgári jogok, bel- és igazságügyi bizottságának (Libe) római látogatása a roma kisebbség helyzetéről.

Múzeum lett egy római tébolyda

Róma egyik külvárosában megnyílt a Museo della Mente, az Elmekórtani Múzeum, harminc évvel az után, hogy bezártak minden bolondokházát Olaszországban.

Mozituristák Rómában

Bár Róma hihetetlen gazdagságával aligha szorul rá a mozi reklámjára, hogy turistákat vonzzon, a külföldi látogatók érdeklődését mostanában a legújabb, vitatott sikerfilm, az Angyalok és démonok köti le az Örök Városban.

 

Aki adót vetett ki az illemhelyekre

A jelenlegi gazdasági helyzetben nem árt tanulni Vespasianustól, aki igen egyszerű módszerrel, a nyilvános illemhelyek megadóztatásával igyekezett rendbe tenni a birodalmi pénzügyeket - vélik annak a nagyszabású kiállításnak a szervezői, amellyel a császár születésének 2000. évfordulójáról kívánnak megemlékezni Rómában. A tárlat a Flavius-dinasztia történetét meséli majd el, kezdve az alapítótól, Vespasianus császártól.

A kiállításnak a Colosseum ad helyet, ez volt Vespasianus legambiciózusabb projektje, s ez a korabeli létesítmény maradt fenn a legjobb állapotban. Titus Flavius Vespasianus, Róma kilencedik császára, aki 69. és 79. között uralkodott, Kr. e. 9. november 17-én született a Rómától északra lévő Falacrinae Reatéban (mai Rieti).

Claudius uralkodása alatt részt vett Britannia meghódításában (42-47.), később számos egyéb tisztség után Africa prokonzulja. 67-ben Nero hűséges híveként kapott megbízást a zsidó felkelés leverésére (67-69.). Nero öngyilkossága után polgárháború tört ki, egy év leforgása alatt hárman is váltották egymást a császári trónon.

Vespasianus, az adószedő fia szigorú takarékossági intézkedéseket vezetett be. Intézkedései egyike a nyilvános illemhelyek megadóztatása volt, amelyek a császárnak köszönhetően a város egész területén megtalálhatók voltak. Bírálóinak a császár azt válaszolta, hogy a pénznek nincs szaga. (Pecunia non olet.)

A Colosseumot tartják Vespasianus életművének. Kr. u. 80-ban, egy évvel a császár halála után Titus avatta fel a 75 ezer fős arénát. (MTI)

Top cikkek