A múlt hét végén egyes német nagyvállalatoknak azért ütötte pénz a markát az elektromos művektől, mert fogyasztottak, vagyis használták a megtermelt áramtartalékot. A helyzet a megújuló energiák felfutása következtében keletkezett többlet miatt állt elő, amely túlterhelte az országos hálózatot.
Elképesztő helyzet, amelyet néhány éve még elképzelni sem tudtunk. A múlt évben már a szél- és napenergia fedezte a német áramfogyasztás 22 százalékát. A zöldáram zuhanó ára sok helyen már versenyképesnek mutatkozik a fosszilis energiahordozókból, azaz a szénből, gázból, kőolajból termelt elektromossággal. Ez nem csak a németeknél van így. A makacsul a hagyományos forrásokat támogató Amerikában is szokatlan dolgok történnek. A kőolajban gazdag Texasban akkora volt a túltermelés szélenergiából, hogy az áramszolgáltatók éjszakánként ingyen adták terméküket a háztartásoknak. A tiszta energia olcsóbbá válik, a fenntarthatóság hívei fellélegezhetnek: a fosszilis energiahordozók napjai meg vannak számlálva.
A hűvös Berlintől 150 kilométerre délkeletre már 2009-ben megnyílt egy 210 futballpályányi napelemfarm. Nálunk csak focipálya épült... Fabrizio Bensch / Reuters |
A helyzet azonban nem olyan egyszerű. Ha egy napenergiába befektető cég nyereségre tör, drágábban szeretné eladni a megtermelt elektromosságot annál, mint amennyibe az előállítása került. Ha időben lépett és első a piacon, ez sikerülhet is neki. Ám ha egyre többen szeretnének megélni a napenergiából, akkor verőfényben hamar túlkínálat lép fel, és az ilyen, tárolásra alkalmatlan energiát a termelők már nehezen tudják eladni. Le kell menni az árral, ha egyáltalán lesz rá kereslet, miközben a fosszilis energiaforrást használó konkurencia könnyen tudja csökkenteni a termelést, és versenyképes marad.