Új idegpályát fedeztek fel (zömmel) magyar idegkutatók. Az új idegpálya a mozgásért, a figyelemért és az öntudatért felelős központokat köti össze – a robbanásszerű technikai fejlődésnek és a jó szemű kutatóknak köszönhető szenzációs felfedezés ma jelent meg a Nature Neuroscience-ben. Az új idegpálya egy olyan agyi központba vezet, amelynek sérülése esetén képtelenek vagyunk az önálló cselekvésre, akár öntudatunkat is elveszíthetjük.
Az új idegpálya felfedezését és jellemzését egyebek mellett az segítette, hogy a kutatók minden korábbinál pontosabban elemezhetik az agyon belül az egyes idegsejttípusokat, illetve tetszés szerinti ki- és bekapcsolhatják azokat. A ki- és bekapcsolás egyik új módszere az optogenetika nevű eljárás. Korábban vagy kiirtottak (inaktiváltak) bizonyos agyterületeket, vagy elektromos ingerléssel aktiválták őket. Ma már az optogenetika segítségével tetszés szerint lehet ki-be kapcsolgatni agyterületeket és idegsejttípusokat. Így pontosan meg lehet mondani, mi az egyes agyterületek és sejttípusok szerepe egy-egy életfolyamatban.
A kutatásokat Acsády László, az MTA Központi Orvostudományi Kutatóintézetének professzora irányította Fotó: Magyar Tudományos Akadémia |
Ez a „kapcsolgatás" fénnyel történik. Felfedeztek ugyanis olyan – adott hullámhosszú fénnyel aktiválható – fehérjéket, amelyekkel ki-bekapcsolhatnak idegsejteket. A nemzeti Agykutatási Program által is támogatott kutatásokat Acsády László, az MTA Központi Orvostudományi Kutatóintézetének professzora irányította, a munkában francia és svájci kutatók is részt vettek.