Az elmúlt években egyre több információ érkezett a daru jelenlétéről a Marcal mentén. Két éve násztáncoló madarakat láttak, tavaly gyanúsan viselkedő példányokra figyeltek fel, de fiókákat még nem észleltek. Idén erre is sor került.
hirdetés
Az, hogy egyre több daruval találkozhatunk Magyarországon a vonulási szezonon kívül is, már nem meglepő. Százával vannak olyan példányok, amelyek nem a hosszú és veszélyekkel teli vonulást választják, hanem áttelelnek vagy átnyaralnak hazánkban.
Fotó: Megyer Csaba / Balaton-felvidéki Nemzeti Park
A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület szerint a legtöbb ilyen madarat a Hortobágyon lehet észlelni, de az Alföldön is számos helyen hallható jellegzetes hangjuk. A nem vonuló példányok jelenléte miatt a természetvédelmi szakemberek régóta számítanak a daru újbóli hazai költésére, mely a madarak nagy száma miatt a Hortobágyra volt jósolható. Nos, nem itt találtak fiókákat.
Az Alföldtől távol, utolsó ismert költőhelyüktől nem messze, a Veszprém megyei Marcal-medencében költöttek. A Balaton-felvidéki Nemzeti Park két munkatársa, Kauffman Gábor és Hencz Péter 2015 júniusában pillanthatta meg elsőként a fészket és a fiókákat, melyet meg is örökítettek. Bár a darucsalád létezéséről már nyár eleje óta tudnak a szakemberek, a fiókák biztonságos felcseperedéséhez teljes titoktartásra volt szükség. (Képeket itt lehet megnézni róluk. ) Mára a fiókák felnőttek, ezért tették közzé a szenzációs hírt.
„A 2015. június 26-án délutáni órákban megtartott helyszínelés során a korábbi észlelésektől eltérően a madarak nem a fészek körüli vizes élőhelyen, hanem a szomszédos gyepen táplálkoztak. Folyamatosan nyugtató krugatással lassan haladtak a szomszédos nyílt vízfelület felé a megfigyelésre szolgáló autótól mintegy 30-40 méterre. A magas növényzetben takarásba kerülő madarak után indultam, amikor váratlanul a visszaforduló darvak hirtelen mintegy 5 m-re kerültek egy alacsonyabb növényzetű gyepfolton. Így több mint száz év után ismét szem elé került 2 daru fióka Magyarországon. Halk riasztás után a költőpár és az egyik fióka átszaladt a növényzet takarásába, egy fióka azonban megállt és 15-20 másodpercig tétován nézegetett” – olvasható Megyer Csabának, a nemzeti park természetmegőrzési osztályvezetőjének beszámolójában.
Fotó: Megyer Csaba / Balaton-felvidéki Nemzeti Park
A daru utolsó ismert hazai költőhelye a Balaton mellett, a Fonyódi-lápon volt a múlt század fordulójának a környékén (1900-as évek), azóta csak vonuló madarunk. Eurázsia északi részén költenek, erdős, sztyeppés, vizes területeken, Magyarországot vonulásuk során érintik, októberben több tízezer daruval is találkozhatunk, bár a Hortobágyon állomásozó madarak száma nemegyszer a százezres határt is átlépte.