|
Útakadály-jelző robot az Ahmedabad-Delhi autópályán Amit Dave / Reuters |
Az automatizálás már az elmúlt 40 évben is forradalmasította az ipari szektort, növelve a termelést és csökkentve a foglalkoztatottságot. A foglalkoztatási ráta az Egyesült Államokban a nyolcvanas években tetőzött, azóta folyamatosan csökken, ami ráadásul stagnáló bérekkel párosul a középosztályban.
|
Wayan Sumardana indonéz mérnök saját gyártású robotkarral bütyköl Nyoman Budhiana / Reuters/ANTARA |
Jelenleg több mint 200 ezer ipari robot működik az USA-ban, a számuk folyamatosan nő. Arról nem beszélve, hogy manapság a kutatások a gépi intelligencia növelésére irányulnak, amiben igen látványos előrelépés történt az elmúlt húsz év során. Moshe Vardi szerint jó okunk van feltételezni, hogy ez a fejlődés a következő 25 évben is hasonlóan drámai lesz.
Számításai szerint az Egyesült Államokban a következő negyed században 10 százalékkal kevesebb sofőrre lesz szükség az önjáró autók elterjedése miatt.
A gépek hajnala
A davosi Világgazdasági Fórumon nyilvánosságra hozott prognózis szerint 2025-re 67 milliárd dollárra emelkedhet a robotikai befektetések volumene. Összehasonlításként: 2000-ben még csak 7,4 milliárd, 2010-ben már 15,1 milliárd dollárt fektettek az ágazatba, tavaly az összeg már elérhette a 27 milliárd dollárt.
A prognózis szerint 2025-ben a legnagyobb összeget - több 24 milliárdot - az ipari robotok fejlesztésére költenek, a katonai és kereskedelmi célokra 17-17, míg a személyes felhasználásra 9 milliárd dollárt.
Forrás: Boston Consulting Group, Bank of America Merril Lynch.
Bart Selman, a Cornell Egyetem professzora szerint a félautonóm vagy teljesen független rendszerek 2-3 év múlva bemasíroznak a társadalmunkba.
A döntéseket egyre inkább robotautók és -teherautók, felderítő drónok és teljesen automatizált kereskedelmi rendszerek, házi robotok és intelligens asszisztensek hozzák majd helyettünk.
Egyfajta szimbiózisban élünk majd ezekkel a gépekkel, megtanulunk majd bízni bennük és együtt dolgozni velük - jósolta Selman professzor.
Jóslata alátámasztására Selman dermesztő számokkal dobálózott: a mesterségesintelligencia-kutatás 50 éve alatt 2015-ben messze a legnagyobb összegeket fektettek be az ágazatba az Egyesült Államokban, az élen olyan óriáscégekkel, mint a Google, a Facebook, a Microsoft és a Tesla. Egyedül a Pentagon 19 milliárd dollárt kért a kongresszustól intelligens fegyverrendszerek fejlesztésére.