Néhány éve tudósok egy csoportja azzal a javaslattal állt elő, hogy ideje elfogadni, hogy geológiai értelemben az „antropocén" korban, vagyis az „ember korában" élünk. A Nature-ben ma megjelent közleményében amellett érvel: ez a korszak 1610-ben kezdődjön.
Jan Zalasiewicz és Mark Williams geológus (Leicester Egyetem), Will Steffen klímakutató (Ausztrál Nemzeti Egyetem) és Paul Crutzen Nobel-díjas kémikus (Mainz Egyetem) az Environmental Science & Technology című folyóirat 2010 eleji számában írták le részletesen, hogy szerintük miért van szükség egy új kor bevezetésére.
A kutatók szerint az utóbbi két évszázad eseményei (többek közt az ugrásszerű népességnövekedés, a városok terjeszkedése) elegendőek voltak ahhoz, hogy óriási változások menjenek végbe bolygónkon. Olyan időket élünk, amikor az ember természetátalakító ténykedése geológiai tényezővé vált, és ezért nem hívhatjuk a jelent holocénnak. Ezt követően élénk vita alakult ki geológus körökben az új kor bevezetésének szükségességéről, illetve arról, hogy ha elfogadják is, vajon hol lehet meghúzni ennek az új földtörténeti kornak a határát.
Több javaslat is született a korszakváltó időpontra. Egyesek szerint a mezőgazdálkodás elterjedésétől, az ókori Mezopotámiától kellene datálni, mások szerint az európaiak amerikai megjelenése az igazi határvonal, de olyanok is akadnak, akik szerint az ipari forradalom a valódi korszakváltó, míg egy erős szakmai lobbi amellett érvel, hogy a második világháború lezárásától (esetleg az első atombombák ledobásától) induljon az új korszak. A nemzetközi Antropocén Munkacsoport (Anthropocene Working Group) a jövő évre ígéri a korszakkezdő dátum bejelentését.