A Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) az okokat firtató kérdésünkre úgy válaszolt: az állami cég több évtizede biztonságosan működik, szakmai tapasztalata egyedülálló, megfelel a fogyasztóvédelmi elvárásoknak. A döntés elsődleges oka mégis az volt, hogy a vállalat 2013 májusában elindította sportfogadási oldalát, a TippmixPrót. Az adóhatóság tavaly nyáron, a labdarúgó vb után elkezdte elérhetetlenné tenni az illegális, az alacsony adókulcs miatt főként Gibraltáron vagy Máltán bejegyzett fogadási irodák weblapjait. Noha a blokkolás kijátszható, ehhez némi informatikai jártasság kell, így sokan megszokott játékhelyük nélkül maradtak.
De csak átmenetileg: a nagy cégek pert indítottak, és az ítéletig újra akadálytalanul elérhetők, bár van közöttük olyan, amely már nem fogad magyarországi regisztrációt.
A blokkolás nem százszázalékos megoldás az illegális szervezőkkel szemben, de nélkülözhetetlen, mert világosan jelzi a játékosoknak, hogy a keresett oldalnak nincs engedélye, ezért esetlegesen ki nem fizetett nyereményükhöz a hazai hatóságok segítségével nem tudnak hozzájutni – felelte az NGM, amikor az eszköz hatékonyságáról érdeklődtünk.
A NAV eddig 173 esetben rendelte el sportfogadásban utatzó oldalak letiltását. Az adóhatóság ezt minden, általa ismert illegális szervezőnél megteszi, ám elismeri: a jogorvoslat „hatással lehet a határozatok végrehajtására”.
Az Európai Unióban nemzeti hatáskör a szerencsejáték-szabályozás, és sokfelé küzdenek az adóparadicsomokba bejegyzett cégekkel. Blokkolásukkal próbálkozott Francia- és Olaszország is, míg a skandináv államokban különadó terheli a náluk szerzett nyereményeket. A csak papíron monopolhelyzetben lévő TippmixPro árbevétele a csonka 2013-as évben 5,5 milliárd forint volt, tavaly ennek több mint a kétszerese. A Szerencsejáték Zrt. fogadási árbevétele (amelybe a Tippmix eredménye is beleszámít) alig marad el a számsorsjátékokból, vagyis a lottóból származó összegtől (109 kontra 131 milliárd).
Koppány Gergely igazgatóhelyettes azt mondja: forgalmukat nem befolyásolta, hogy a világszerte ismert fogadási oldalak újra elérhetők. Kutatások alapján valószínűsítik, hogy a piac több mint felét mára az állami cég uralja. Ám mivel a riválisok – illegálisan, de – talpon maradtak, a TippmixPrónak muszáj versenyképes oddsokat kínálnia – mondja az igazgatóhelyettes, megjegyezve: a nemzetközi fogadóirodák nem vagy alig adóznak, ez az oka annak, hogy ugyanarra a szelvényre általában néhány százalékkal nagyobb nyereményt kínálnak. A magyar fogadási oldalon két év alatt több mint százezren tippeltek valamely sporteseményre, inkább fiatalok: a játékosok átlagéletkora 33 év.
X-faktor
Nagy-Britanniában, a ló- és agárversenyek hazájában a fogadás a kultúra része. Jelenleg ötszörös szorzóval adják, hogy fehér lesz a karácsony Londonban. Tippelhetünk arra is, hogy ki vezeti azon a héten a slágerlistát, a legnagyobb esélye a The X Factor leendő győztesének van. Csekély oddsszal megtehetjük, hogy lesz népszavazás az uniós tagságról, és 1,36-szoros nyereményért arra is fogadhatunk, hogy a britek EU-tagok maradnak. Sőt a még távolabbi jövőre is. Chris Kirkland 26 évesen csereként lépett pályára az angol válogatottban.
A kapus eddigi egyetlen szereplésével édesapja tízezer fontot nyert, mivel tíz évvel korábban százat tett arra, hogy fia a harmincadik születésnapja előtt bemutatkozik a csapatban. Egy hatévesnél fiatalabb futballistának erre egy az ezerhez a sansza. Az idősebbeknél viszont már egyedileg alakítják ki az oddsot a bukmékerek. Angliában a XIX. század közepéig virágzott a szerencsejáték, csak Londonban négyszáz iroda volt, mígnem 1853-ban a kormány betiltotta a fogadásokat. A rendszer több mint száz évig illegálisan – pincékben, elhagyott épületekben, hátsó kertekben felállított sátrakban – működött, a futók a kocsmákban gyűjtötték a tippeket és továbbították a „központba”.
A fogadóirodák üzemeltetését 1961-ben engedélyezték újból. Az egyik legnagyobb, az Egyesült Királyságban és Írországban több mint 2300 üzlettel rendelkező William Hill magyar munkatársa lapunknak azt mesélte: vett már át nyolcezer fontos szelvényt, a legnagyobb nyeremény pedig, amelyet kifizetett, 23 ezer font volt. A rekorder mégis az az ügyfél, aki háromezres téttel jutott ötvenezer fonthoz egy golffogadással, ráadásul mivel ugyanazt a tippet két boltban is megjátszotta, összesen százezret kasszírozott.
A TippmixPro havonta több mint százezer fogadást kínál, és arra törekszik, hogy a magyar vonatkozású eseményeknél elsőként határozza meg az oddsokat. Ezeknél a konkurencia is tőle veszi át a kiinduló értékeket. Így működik fordítva is, mert bár a kiemelt ligáknál a magyar fogadási szakértők állapítják meg a szorzókat, kisebb érdeklődést kiváltó bajnokságoknál és sportágaknál erre nincs kapacitásuk.
A Szerencsejáték Zrt. 35-40 tagú csapatot alkalmaz a kínálat összeállítására, az oddsok kialakítására, a kockázat-kezelési feladatok ellátására, elemzésre. Bár a szakértők kilétét érthető okból titkolják, tudható, többségük nemcsak a sportban jártas, hanem matematikai, pénzügyi vagy informatikai tudással is rendelkezik. Fogadniuk tilos.
Ma már a hazai tippek egyharmada valós idejű, azaz meccs közben születik. Ezek szorzóit szoftverrel, algoritmusokkal határozzák meg. Az élő fogadásoknál a játékosok általában „biztosra mennek”, nem kötésben játszanak, így nagyobb arányban nyernek, de kisebb összeget. A Szerencsejáték Zrt. arra készül, hogy a lottózókban is lehetővé teszi az élő fogadást terminálokon, így az eddig a Tippmix étlapjáról szemezgetők is sokkal több lehetőség közül választhatnak.
Közben világszerte egyre népszerűbbek azok a fogadásipart megújító, tőzsdei elven működő weboldalak, amelyeken a játékosok maguk is bukmékerré válhatnak,azaz maguk határozhatják meg, milyen szorzóval kötnek meg egy fogadást
– feltéve, hogy van, aki ezt elfogadja, és megteszi az ellenkező kimenetelt. Itthon a tétek 61-62 százalékát futballmeccsekre rakják fel, a legtöbben a BL-re, az angol és a spanyol első osztályra fogadnak. A második legnépszerűbb sport a tenisz. Régi igazság, hogy a bukmékerek fő ellensége a papírforma. Koppány Gergely azt mondja: az idei első negyedévben annyi megjósolható eredmény született a nagy európai ligákban, hogy több hetet veszteséggel zártak.
További tudományos híreink
De mit lehet tenni a csalás ellen? Az igazgatóhelyettes nyugodtan alszik, mondván, kockázatelemző rendszerük jelzi a szokatlan, nagy összegű fogadásokat. Ezeket azonnal ellenőrzik, ha szükséges, visszautasítják. Az Európai Lottótársaságok Szövetsége amerikai és ázsiai sporteseményeket is figyelemmel követ. A fogadási csalások jó ideje főként a Távol-Keleten szerveződnek: kicsi a kontroll, nagy a közönség, amelyet a hirtelen eltűnő irodák gyorsan lerabolhatnak. Minél csekélyebb súlyú egy meccs, a lottótársaságok annál kevesebb fogadást kínálnak rá, inkább a mérkőzés végkimenetelére szorítkoznak. A szögletek és a sárga lapok számára vb-, BL-vagy topligás meccseknél lehet fogadni náluk.
Az első szögletrúgó kilétére és a kiállítások számára vonatkozó kérdések a Magyar Labdarúgó Szövetség szerint is problémát okoznak. De a szervezet szerint meggátolni azokat a Manchester United, az UEFA és a FIFA sem tudta.
Pedig a kihívások egyre nagyobbak, nem függetlenül a technológia fejlődésétől. Az NBA például már megtiltotta a kosárlabdázóknak a közösségi média meccsközbeni használatát. Ha ugyanis LeBron James a szünetben megírja a Twitteren, hogy sérülés miatt már nem játszik, a figyelmes fogadók rögtön csapata vereségére tehetnek nagy tétet.
Ez ráadásul csak apróság, az iparág fejlődésével nagyobb súlyú ügyek is előtérbe kerülhetnek. Elég belegondolni, mennyire követhetetlen az a tranzakció, amelynek során egy-egy riói irodában valaki sok reált tesz egy Máltán bejegyzett internetes oldalon arra, hogy a japán baseball-ligában milyen eredmény születik.
A szektor eredményei pedig már most brutálisak. Kínai kutatók a The Journal of Gambling Studies folyóiratban azt írják, a brit fogadási ipar a 2009–2010-es pénzügyi évben bruttó 5,7 milliárd font forgalmat bonyolított. A szigetországban 58 ezren dolgoztak a fogadásiparban.
Kínában viszont már csaknem 300 ezren munkálkodnak ezen a területen. Az ázsiai ország GDP-jének fél százalékát a sport termeli ki, a kínai fogadási piac pedig 85,5 milliárdos volt 2009-ben. És fogadni tényleg mindenre lehet – arra is, amire talán senki sem áldoz. A most zajló Roland Garros előtt az irodák 1001-szeres szorzót kínáltak arra az esetre, ha a világranglistán 45. Benjamin Becker lesz a bajnok. Mi lapzártakor még csak azt tudjuk, hogy az első két mérkőzését megnyerte. De öt még hiányzik a csodához, és ahhoz, hogy az ezer forintból egymillió legyen.
|
Koppány szerint a piac több mint felét az állami cég uralja Teknős Miklós / Népszabadság |
A bukmékerek nem csak a sportvilágban vannak otthon. Ezt az Eurovíziós Dalfesztivál is igazolta: a svéd indulót tartották a legesélyesebbnek, akit az orosz és az olasz fellépő követett. Ebben a sorrendben is végeztek a dobogón. A brit irodák ugyanakkor sokat buktak azon, hogy a konzervatívok abszolút többséget szereztek a parlamentben. Mivel a magyar szabályozás csak a sportfogadást engedélyezi, a politikai szerencse forgandóságára mi csak az illegális piacon tippelhetnénk. Hillary Clinton győzelmét a jövő évi amerikai elnökválasztáson 2,1-szeres, Jeb Bushét 4-szeres szorzóval adják. A fogadólapon tizenkét név olvasható, leghátul a korábbi republikánus alelnökjelölt Paul Ryané 67-szeres oddsszal.
A szektor fejlődését látva azzal viszont keveset lehetne nyerni, ha valaki arra tenne, írunk még cikket a témáról. Ha bukmékerek lennénk, 1,05-nél nagyobb oddsot biztosan nem adnánk rá.
(A cikk elkészítésében közreműködött Csetneki Máté.)