|
A Leonidák meteorraj egyik fényes tagja Wikipédia |
Meteoritnak nevezzük azokat a világűrből származó égitesteket (meteoroidokat), amelyek a Földbe csapódás során nem semmisülnek meg. Többségük a Naphöz közeledve porladó üstökösök darabkái, illetve a Naprendszer égitestjének keletkezése után hátramaradt törmelék. Amikor egy meteoroid belép a Föld légkörébe, a súrlódás felhevíti, az ezzel járó fényjelenséget nevezzük meteornak, magyarán hullócsillagnak. Tehát: az űrben repülő sziklák a meteoroidok, a légkörünkben elégő darabkái a meteorok, a földbe csapódó törmelékek pedig a meteoritok.
A Földre, ahogy a Naprendszer többi égitestjére is, folyamatosan záporoznak a törmelékek (egyes elméletek szerint ezeknek köszönhetjük az élet alkotóelemeit is) de csak egy kis hányaduk ér el a földig, a többségük megsemmisül a légkörben. A meteoritok többsége az óceánok mélyén lehet, így már az is aránylag ritka, ha szárazföldön csapódik be egy-egy méretesebb űrszikla - hát még lakott területen. Annak esélye viszont, hogy bárkit eltaláljon, gyakorlatilag nulla: statisztikailag valószínűbb, hogy villám csapjon az emberbe, mint hogy fejbe kólintsa egy meteorit.
Az egyetlen bizonyított eset 1954-ben történt Alabamában: Ann Hodges éppen a kanapéján szendergett, amikor egy narancs méretű meteorit átszakította a háza tetejét, megpattant a rádió fadobozán, és a csípőjén találta el a nőt, aki a csodával határos módon, zúzódásokkal megúszta.