2017. október 12-én egy 15-40 méteres szikla, a 2012 TC4 kódú aszteroida suhan el a Föld mellett, de parányi esélye annak is van, hogy nem elsuhan, hanem a légkörbe érve felrobban. Két éve egy 19 méteres szikla robbant fel az oroszországi Cseljabinszk felett, amely égése csúcspontján harmincszor fényesebb volt a Napnál.
„Rajta kell tartanunk a szemünket" – idézték a hírügynökségek Judit Györgyey-Ries kutatót, a Texas Egyetem McDonald Obszervatórium munkatársát, aki 1980-ban az ELTE-n szerzett diplomát.
A 2012. október 12-én a Földtől 96 ezer kilométerre már egyszer elhaladó kisbolygó 2017. október 12-én tér vissza ismét. Az astrowach.neten megjelent közlés szerint mindössze 0.00055 százalék annak az esélye, hogy az aszteroida a bolygónkba csapódna. Ha mégis megtörténik ez, a becsapódás helyétől függ a lehetséges károk mértéke. A sziklának azonban sem a méretét, sem az összetételét nem tudjuk pontosan. Eddigi tudásunk szerint 15 es 40 méter között van, de ha negyven méteres, akkor is felrobban a légkörben.
A Népszabadságnak is sikerült elérnie a kutatót, aki azt nyilatkozta: a kisbolygó keringési ideje 1.67 év, azaz háromszor megy körbe öt év alatt. Az újabb számítások szerint azonban már semmi esélye sincs egy 2017-es ütközésnek, bár nem zárható ki egy kontaktus 2020-ban. Azonban öt év múlva is kevesebb mint 1 az 500 ezerhez ennek az esélye. Nagy valószínűséggel az új mérések még lejjebb viszik az esetleges találkozás valószínűségét – tájékoztatta lapunkat a Texasban élő kisbolygókutató.