Év eleje óta vizsgálódnak a brit hatóságok, mivel hamisított növényvédő szerekre bukkantak, és a nyomok a szervezett bűnözéshez vezetnek. Az illegális vegyszerek nemcsak Angliában, hanem az egész unióban gondot okoznak, s mivel e kemikáliák hamisítása óriási üzlet, nem csoda, hogy e határokon átívelő biznisz egyre kifinomultabb módszerekkel operál.
Az Európai Növényvédőszer-gyártók Szövetségének felmérése szerint az uniós piacon évente 360–510 millió euró értékű hamis peszticid jelenik meg, és a mennyiség évről évre nő, a szerek terítése és értékesítése pedig mindinkább maffiamódszerekkel történik.
A hamis szerekkel a fogyasztók egészsége és a környezet is súlyosan károsodhat |
Néhány hete hazánkban egy internetes hirdetés nyomán tartóztattak le több embert, akik illegális és hamis vegyszereket árultak a gazdáknak. Hazánkban az évi 80-100 milliárd forintos növényvédőszer-forgalom mintegy négy-öt százaléka lehet hamisított anyag – állítja lapunknak Kádár András, a Növényvédőszer-gyártók és Importőrök Szövetsége Egyesület főtitkára. A veszély azonban ennél jóval nagyobb, mert a hamis szerek bizonytalan összetételüknél fogva felmérhetetlen veszélyt jelentenek a felhasználókra és a környezetre. A kezelt növények ismeretlen szermaradványokat tartalmazhatnak, amelyek ellenőrzés nélkül kerülhetnek ki, és így a talajban lévő hasznos szervezeteken kívül a fogyasztók egészségét is súlyosan károsíthatják. Arról nem is beszélve, hogy ha nem hatnak a kártevők ellen, azok az egész termést tönkretehetik.